1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Sezon hiç başlamayabilir
Sezon hiç başlamayabilir

Sezon hiç başlamayabilir

30'u aşkın isim tutuklandı...

A+A-

Bu dalgaların gözaltı sayısının daha da artacağı bekleniyor. Şimdi top federasyonda. 5 ağustosta başlaması gereken sezonun bu durumda hiç start almayabilir.


3 Temmuz sabahı Türkiye'yi sarsan futbolda  şike gözaltıları sonrası gelinen noktada 30'u aşkın isim tutuklandı. Aralarında başkan, yönetici, teknik adam ve  futbolcuların bulunduğu listededeki sayının daha da artacağı gün gibi ortada. Ve alınan duyumlar çok vahim. Sıra futbolcu ve teknik adamlara geldi, polisin elinde ise çok uzun bir isim listesi olduğu söyleniyor. Yani bu sadece 2'de kalmayacak 3, 4, 5. dalgalara hazırlıklı artık gündem...

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla başlatılan  şike operasyonu bu suçla ilgili kanunlarda yer alan yaptırımları da gündeme getirdi. 14 Nisan 2011'de yürürlüğe giren Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasada "Bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişiye 5 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası verilecek" deniyor.

Peki bu cezalar süper ligdeki takımları nasıl etkileyecek? Yasaya göre  şike ve teşvik primine karıştığı kanıtlanan kulüplere de Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Disiplin Talimatı'nın 55. maddesi gereğince küme düşme cezası veriliyor. Eğer Fenerbahçe'nin  şike karşılığında maçların sonucuna etki ettiği ispatlanırsa Sarı Lacivertli takım küme düşürülme tehlikesini hissedecek kulüp olarak başı çekerken, Eskişehirspor'un ve Sivasspor'un da küme düşürülmeleri gündemde. Bu arada bir yöneticisi ve ve teknik direktörü tutuklanan Beşiktaş da zarar görebilir.  Dalgaların daha da artacağı düşünülürse ki bu futbolcu ve takımlara da sıçrayacak.

UEFA;  şike yaptığı tespit edilen takımların küme düşürülmesini istiyor. Arka arkaya gelen tutuklamalar daha önce ligler 5 ağustosta başlayacak diyen Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'a bile geri adım attırdı.

Sadece hakem ayarlamaları ortaya çıkan soruştumalarda İtalya'da Juventus gibi bir devin bir alt lige düşürüldüğü ve Milan, Lazio ve Fiorentina'nın puanlarının silindiğini düşünürsek, 14 nisanda çıkan yeni şiddet yasasının 55. maddesi de göz önüne aldığımızda şu ana kadar Fenerbahçe, Sivas, Eskişehirspor, Beşiktaş şüpheli takımlar... Gözaltıların ve tutuklamaların devam edeceğini düşünürsek takım sayısı daha da artacak. Bu durumda Federasyon UEFA'nın kurallarıyl ligi Fenerbahçe'siz, Beşiktaşsız, Sivassporsuz ve Eskişehirsiz başlatacak.

Bu durum naklen yayın gelirleri, yayıncı kuruluş, sponsorları etkileyecek. Başta ise federasyonu. Ancak federasyonun böyle bir ortamda ligi başlatması çok ama çok zor görünüyor. Türkiye Kupası'nı geri veren Beşiktaş'ın durumunu tartışmak için pazartesi günü Cenevre'ye  gidecek olan başkan Mehmet Ali Aydınlar'ın UEFA ile sadece siyah beyazlı takımın durumun değil arkası kesilmeyeceğini bildiği dalgaların oluşturduğu kaos ortamında ligi nasıl başlatabileceğini tartışacak. UEFA'ya akıl danışacak.


*** 55. MADDENİN AÇILIMI***

Ayrıca,  şike ve teşvik primine karıştığı kanıtlanan kulüplere de Türkiye Futbol  Federasyonu Futbol Disiplin Talimatı'nın 55. maddesi gereğince küme düşme  cezası veriliyor.

Futbol Disiplin Talimatı'nın ''Müsabaka Sonucunu Etkileme''  başlığında yer alan 55. maddesi şöyle:

(1) Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi  verilmesi de bu kapsamdadır. 

(2) Bu hükmü ihlal eden kişiler, 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakalardan men veya  hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır.  İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir. 

(3) İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir.