1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK yapılandırma 2017 son gün ne zaman?
SGK yapılandırma 2017 son gün ne zaman?

SGK yapılandırma 2017 son gün ne zaman?

SGK yapılandırma 2017 son gün ne zaman?

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcu olanlar için 3 ay süre verdi. Borçlarını taksitlendirerek aksatmayacağını taahhüt eden vatandaşların 3 ay içerisinde taksitlendirme başvurusu yapması gerekiyor.

 

Vatandaşların merak beklediği açıklama sonunda SGK’dan geldi. Prim borcu olanlar için yeni bir yönetmelik belirleyen Sosyal Güvenlik Kurumu bu yönetmelik kapsamında borçlularından taksitlerini aksatmayacaklarına dair taahhüt alacak. Toplamda 86 milyarlık alacağı bulunan ve bu alacağı vatandaşlardan alabilmek için yapılandırma yoluna giden SGK, 44 sayfalık bir borç genelgesi yayınladı.

 

Prim borçlarını ödemek isteyenler herhangi bir sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine başvuru yaparak işlemlerini başlatabilecekler.

 

Başvuru yapanların borç ödeme başvurusu formunda bildirdikleri taksit süresi üzerinde ödemelerini gerçekleştirmeye başlayacaklar. Taksit dışında peşin ödeme seçeneklerinden yararlanma olanağı da bulunuyor. Bununla birlikte başvuru yapan vatandaşlardan alınan taahhütte ikiden fazla taksit aksatmayacağını bildirmesi gerekiyor. Taksit aksatmamanın yanı sıra bu taahhütte dava açmayacağı ve açmış olduğu davalardan vazgeçtiği bilgisi de dikkatleri çekiyor.