1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Siber savaşlar giderek yaygınlaşıyor
Siber savaşlar giderek yaygınlaşıyor

Siber savaşlar giderek yaygınlaşıyor

Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar, Uluslararası Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada önemli noktalara değindi.

A+A-

Tehdit açısından bakıldığında siber savaşın giderek yaygınlaştığını ve asimetrik bir şekilde genişlediğini kaydeden Murat Bayar, “Burada kiminle karşı karşıya olduğunuzu, düşmanınızın kim olduğunu bilmiyorsunuz, etkileri ise çok çok büyük olabiliyor. Bunun ne olduğunu anlamaya ve yorumlamaya çalışıyoruz. Bu cezai faaliyet mi, suç mu, uluslararası hukuki mesele mi, askeri faaliyet mi nasıl yorumlayacağız? Doğasından dolayı bu faaliyetlere tanım getirmekte zorlanıyoruz” dedi.

‘Askeri mesele haline geldi’

ABD’deki bazı değerlendirmelere bakıldığında bu faaliyetlerin, “zor kullanım olmaksızın belli başlı suç faaliyetlerinin yürütülmesi” olarak tanımlandığını dile getiren Bayar, bu bağlamda, kinetik silahların bir siber saldırıya yanıt olarak kullanılabileceğinin ifade edildiğini belirtti. Bayar, konunun giderek bir askeri mesele olarak değerlendirilmeye başlandığına dikkati çekti.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ