1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Sıcak haber.. Avrasya Üniversitesine şok karar..
Sıcak haber.. Avrasya  Üniversitesine şok karar..

Sıcak haber.. Avrasya Üniversitesine şok karar..

Aydın Üniversite’nin itirazı kabul oldu..

A+A-

Trabzon İl Özel İdaresi’nin Avrasya Üniversitesi’nin kullanacağı eğitim binası ile ilgili olarak yaptığı ihale ile ilgili Trabzon İdare Mahkemesi Aydın Üniversitesi’nin yaptığı başvuru sonrası ‘yürütmenin durdurulması’ kararını verdi. Mahkemenin bu kararı sonrası şimdi herkes ne olacak diye soruyor?

Trabzon’un ilk Vakıf Üniversitesi kurulması ile ilgili süreç sarpa sardı. Avrasya ve Aydın Üniversitesi’nin aynı Trabzon İl Özel İdaresi’nin Pelitli Mevkiindeki binasına talip olması işi tam bir Arap saçına çevirdi. Avrasya Üniversitesi’nin son olarak itfa hakkını da alarak yasal süreci tamamladığını düşünürken, Trabzon İl Özel İdaresi’nin yaptığı irtifa hakkı ihalesini ile ilgili Trabzon İdare Mahkemesi, “Yürütmeyi durdurma” kararı alması şok etkisi yarattı.

Mahkemenin kararında ihale yasanını şartlarının oluşmadığı kanaatine varılırken bu karara da itiraz yolunun açık olduğu kaydedildi.

Aydın Üniversitesinin, “Adrese teslim ihale” diyerek açtığı davada ‘yürütmeyi durdurma’ kararının alınması, şimdi herkes ne olacak sorusunu akıllara getiriyor. Kararın Avrasya Üniversitesi’nin öğrenci alımını etkilemeyeceği ifade edilirken Aydın Üniversitesi hukukçuları ise önemli bir hukuki zafer elde ettikleri görüşünde birleşiyor.

Avrasya ise mahkemenin durdurma kararının YÖK kendileri ile ilgili olarak verdiği öğrenci alma kararını etkilemeyeceği görüşündü.

Mahkemenin verdiği yürütme kararına Avrasya Üniversitesi, hukuk bürosunun itiraz edeceği kaydedildi.