1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şiddet mağduru erkeğe de kimlik
Şiddet mağduru erkeğe de kimlik

Şiddet mağduru erkeğe de kimlik

Şiddete uğrayan erkekler de kadınlar gibi korunacak.

A+A-

Sığınma evine yerleştirilen erkeğin kimlik bilgileri ve adresi gizlenecek. Mahkeme, gerekli görülmesi halinde Tanık Koruma Kanunu kapsamında şiddete uğrayan erkeğin kimliğinin değiştirilmesine karar verebilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, şiddete uğrayan erkekleri de koruma altına alıyor. Yapılan düzenlemeyle, şiddete uğrayan erkeğin kimlikleri ve adresleri gizli tutulacak. Erkeğin öncelikle yaşadığı yer ve çalıştığı işyeri değiştirilecek. Kişi talepte bulunursa kaldığı ev, tapu kütüğüne aile konutu şerhi konularak satışı engellenecek.

Korunan erkeğin hayati tehlikesinin bulunması ve bu tehlikenin önlenmesi için diğer tedbirlerin yeterli olmayacağının anlaşılması halinde ise mahkeme kararı ile Tanık Koruma Kanunu kapsamında kimliği ve tüm bilgileri değiştirilecek.

KAYITLAR GİZLENECEK

Hakimin gerekli görmesi halinde şiddet uygulayan kişinin, korunan kişinin yakınlarına, şiddetin tanıklarına ve kişisel ilişki kurulmasına ilişkin haller saklı kalmak üzere çocuklarına yaklaşmaması kararı verilebilecek.

Korunan kişiye yapılacak tebligatlarda Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri'ne (ŞÖNİM) ait adres bilgileri kullanılacak. Tüm kayıtlar Milli Eğitim Bakanlığı, Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi, Sosyal Güvenlik Kurumu, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi, kolluk, bankalar, sağlık kurum ve kuruluşları ve benzeri tüm kayıtlardaki bilgileri gizli tutulacak. Gizlilik kararı verilen kayıtlar sadece elektronik ortamda tutulacak.

İkinci sığınma evi İzmir'de açılıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, talebin yoğun olması nedeniyle Türkiye'nin ikinci erkek sığınma evini İzmir'e açıyor. Kadınlar için yapılan tüm düzenlemelerin erkekler için de düşünüldüğü sığınma evi özel korunacak. 16 kişi kontenjanı olan evlerde erkekler için her şey detayına kadar düşünülecek. Devlet eliyle ilk erkek konukevi İstanbul'da açılmıştı. Bakanlık sığınma talep eden erkek sayısına ve mahkeme kararına göre erkek sığınma evlerinin sayısını artıracak.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ