1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sığınmacıların sayısı 300 bine çıktı
Sığınmacıların sayısı 300 bine çıktı

Sığınmacıların sayısı 300 bine çıktı

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, kamplardaki Suriyeli sığınmacı sayısının 185 bin, kamp dışındakilerin ise 100 bini aştığını söyledi.

A+A-

Atalay, Türkiye’nin 600 milyon TL harcadığını vurgularken Suudi Arabistan dışında hiçbir ülkenin yardımda bulunmadığının altını çizdi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kuzey Kıbrıs'taki temaslarının ardından Türkiye'ye dönüşte Suriyeli mültecilerle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Mülteciler için oluşturulan kampların dışındaki göçmenlerin sayısının çok arttığına dikkati çeken Atalay şu bilgileri aktardı: “Şu anda kamplarda 185 bin kişi var. Kamp dışında ise bu sayı 100 bini aştı.

Kamp dışındakilere sağlık hizmetleri götürülüyor ama yine de çözülmesi gereken sorunlar var. Bölge valilerinin de katılacağı bir koordinasyon toplantısında bunları değerlendireceğiz."

SADECE ARABİSTAN DESTEK VERDİ

Mülteciler konusunda sadece Suudi Arabistan'ın 50 milyon dolar doğrudan destekte bulunduğunu ifade eden Atalay, BM'den 30 milyon dolar ayni yardım geldiğini kaydetti. “Çadır gibi ayni yardımların önemli bir bölümü işimize yaramıyor" diyen Atalay, Suriyelilere insani koşullar sunmak için çabaladıklarını kaydetti. Atalay, bugüne dek Türkiye'nin 600 milyon TL harcadığını vurguladı.

Atalay, ABD elçisinin 50 milyon dolar yardım yaptıklarını açıklamasının hatırlatılması üzerine “ABD'nin hiçbir doğrudan yardımı olmadı. Belki BM'ye yapmışlardı ama oradan sadece ayni yardımlar geliyor" dedi. Kamplarda ciddi güvenlik sorunlarının yaşanmadığının altını çizen Atalay şöyle konuştu: “Cilvegözü'ndeki patlama dışında ciddi bir sorun olmadı. Ancak hizmet alamıyorlar diye bazı yerlerde rahatsız edici görüntüler oluyor."

PYD ZARARLI ÇIKACAK

PKK'nın Suriye kolu PYD ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Atalay şunları dile getirdi: “Suriye'deki örgütlenmeleri doğru, ülkede bir boşluk var ve PYD bu boşluktan yararlanarak örgütleniyor. Biraz da gözü açıklık ediyorlar ve Esed'le dayanışma içinde olup Türkiye'ye karşı işbirliği yapıyorlar. Ancak sorun çözüldükten sonra Suriye'de düzen sağlanınca bu işten zararlı çıkabilirler. Şimdi Esed'le işbirliği yaptıkları için Esed gittikten sonra durum aleyhlerine dönebilir."

AFAD'DA SURİYE ZİRVESİ

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nda (AFAD) yapılan ve 8 ilin valisi ile bakanlıkların temsilcilerinin katıldığı Suriye Koordinasyon Toplantısı'nda Türkiye'ye gelen Suriyelilerin durumu ele alındı. Toplantıya, Beşir Atalay'ın yanı sıra İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, AFAD Başkanı Fuat Oktay, Gaziantep, Adana, Adıyaman, Hatay, Kilis, Şanlıurfa, Osmaniye, Kahramanmaraş illerinin valileri, MİT Müsteşar Yardımcısı Abdurrahman Bilgili, Sağlık, Dışişleri, Gümrük ve Ticaret, Milli Eğitim Bakanlıklarının yetkilileri katıldı. Toplantıda Atalay şu değerlendirmeleri yaptı: “Bütün sınır illerimizde ve ilçelerimizde kampların dışında da kalan ciddi sayılara ulaşmış Suriyeli vatandaşlar var. Bunların kimisi pasaportu ile gelmiş, ev kiralıyorlar, mali durumları iyi, kimileri pasaportsuz olarak değişik yollarla gelmiş, mali durumları da iyi değil, yerel yönetimlerimizin veya STK'ların yardımları ile yaşıyorlar. Onların da sorunları var. Özellikle sağlık hizmeti yönünde sorunlar vardı, bir genelgeyle onu halletmiş olduk. Artık kamp dışında kalanlarda devlet hastanelerinden normal sağlık hizmeti alıyorlar." Atalay, Suriyeli mülteciler konusunda uluslararası toplumun daha duyarlı olması gerektiğine dikkati çekti.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ