1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Şike Davası'nda flaş gelişme!
Şike Davası'nda flaş gelişme!

Şike Davası'nda flaş gelişme!

Tüm sanıkların...

A+A-

Şike davasında adaletsiz istem...

Yenilenen Şike Davası'nda savcı, verdiği mütalaasında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar hakkında önceki hükmün iptali ile beraatlerini istedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 25 Aralık soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede şike davasına da yer verdi. İddianamede Fethullah Gülen'in kurduğu örgütün Fenerbahçe Kulübü'nü ele geçirmek için kumpas kurduğu belirtildi.

Yeniden yargılanma talebi daha önce kabul edilen Fenerbahçe Başkanı ve 6 sanık için 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada savcının beraat istedi. Son olarak 15 gün önce görülüp bugüne ertelenen duruşmada mahkeme başkanının değerlendirmesini sanıklar lehine yaptı. Yeniden görülen şike davasının 5. ve en kritik duruşması bugün saat Çağlayan Adliyesi'nde saat 10.00'da başladı.

Yöneticiler twitter'dan duyurdu

Fenerbahçeli yönetici İlhan Ekşioğlu, twitter hesabından şu açıklamalarda bulundu: Tüm camiamızın gözü aydın. Allahımıza şükürler olsun. Bugünleri de gördük.

Sarı Lacivertli Kulübü'n Asbaşkanı Murat Özaydınlı ise, "Dostlarımızın çektiği acılar,atılan iftiralar , birileri bunun hesabını vermeli..." ifadelerini kullandı.

Şimdi ne olacak?

Başkan Aziz Yıldırım ve diğer sanıkların beraat etmesi halinde Fenerbahçe için yepyeni bir süreç başlayacak. Hatırlanacağı gibi daha önce de Fenerbahçe Başkanı, bu yaşananların bir kumpas olduğunu iddia etmiş, yeniden yargılama sonrasında beraat etmeleri halinde hem UEFA hem de TFF'ye kayıp yıllar için çok ciddi maddi-manevi tazminat davaları açacaklarını belirtmişti. Süreçle ilgili olarak Yıldırım'ın hukukçu kurmaylarıyla buluşacağı ve yol haritasını şekillendireceği öğrenildi.

İşte iddianame metni

"Örgütün kendi sahasında mücadele edebilmesi için ilgili ilgisiz bütün soruşturmalar CMK 250 kapsamına dahil edilmiştir. Hiç alakasız yere daha sporda şiddet yasası yokken başlatılan şike soruşturması, güncel koşullarda sadece dolandırıcılık konusu edilebilecek iken, silahlı örgüt soruşturması kapsamında Fenerbahçe Spor Kulübü'ne karşı yapılan operasyon, CMK 250. maddesi kapsamında yapılmıştır. Bu soruşturmalar daha hazırlık safhasında iken bütün deliller kamuoyuyla paylaşılmış, suçluluğu sabit olmamış insanlara kişilik suikastleri yapılmıştır. Bu davaların çoğu hakkında daha sonra kumpas olduğuna dair kararlar verilmiş, bir kısmı hakkında yeniden yargılama faaliyeti başlamıştır."