1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Şike soruşturmasında 3. dalga
Şike soruşturmasında 3. dalga

Şike soruşturmasında 3. dalga

Türkiye'de sporla uzaktan yakından ilgilenen herkes nefesini tutmuş durumda...

A+A-

Çünkü, 3 Temmuz’da başlayan ‘şike operasyonu’nda 3. dalga bugün patlayacak. Daha önce Aziz Yıldırım, Sadri Şener gibi kulüp başkanları; Şekip Mosturoğlu, Serdal Adalı gibi tanınmış yöneticiler; Levent Kızıl, Ufuk Özerten gibi futbolu yöneten federasyonda yer almış idareciler; Bülent Uygun, Yılmaz Vural gibi deneyimli teknik direktörler; İbrahim Akın, İskender Alın gibi yıldız futbolcular ve birçok menacer ile spor dünyasında adı bilinen birçok isim önce gözaltına alınmış, büyük çoğunluğu da tutuklu yargılanmak üzere Metris Cezaevi’ne yollanmıştı. Savcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında bugün de operasyonun son halkası tamamlanacak. Gözaltına alınacak isimler elbette belli değil. Ancak kulislerde konuşulan iddialara göre 3. dalgaya damgasını vuracak kişilerin tanımları şöyle: Spor dünyasının içinde yer alan çok tanınmış bir işadamı, Futbol Federasyonu’nda görev almış ya da halen almakta olan bir spor adamı, üst düzey bir futbolcu, birkaç futbolcu temsilcisi ve basın dünyasında yer alan bazı isimler...

Heyet bugün İsviçre'de

Şike skandalı patladığı gün planlanan görüşme bugün gerçekleşecek. Zirve; önce Türk heyetinin sonra da UEFA temsilcilerinin işleri nedeniyle iki kez ertelenmişti. Federasyon Başkanvekili Lufti Arıboğan başkanlığındaki heyet, bu toplantıda gelişmeler hakkında bilgi verecek ve Türk kulüpleri ile milli takımın uzun vadede zarar görmemesi için fikir alışverişinde bulunacak. Çünkü UEFA ve FİFA gibi çatı örgütleri; liglerin tescili, ertelenmesi ya da iptali gibi kararları tamamen yerel federasyonların iradesine bırakıyor. Taraflar, ihtiyaç duyulan her süreçte yine bilgilendirme toplantıları yapmak amacıyla buluşacak.

Egemenoğlu götürülmedi

Cenevre’ye gidecek Arıboğan başkanlığındaki Türk heyetinde; Hukuk Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan Helvacı da yer alırken, şike ve teşvikle ilgili düzenlemelerin de yapıldığı yeni kanun tasarısında büyük emeği olan Federasyon Hukuk İşlerinden Sorumlu Yöneticisi Yunus Egemenoğlu’nun bulunmaması dikkat çekti. Bazı medya organları; TFF’nin son genel kurulunda Ankaraspor Onursal Başkanı Melih Gökçek ve Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu tarafından hedef tahtası haline getirilen Egemenoğlu’nun adının, şike soruşturması kapsamında geçtiğini iddia etmişti.

Asıl büyük gün yarın!

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun yarın yapacağı toplantıda ligin kaderi ile ilgili yeni radikal kararlar alması bekleniyor. Başkan Mehmet Ali Aydınlar’ın geçtiğimiz hafta savcılıktan çıkarken yaptığı, “İlk verdiğimiz karar Allah kelamı değil, gelişmelere göre durumu yeniden değerlendirebiliriz” açıklaması ve Beşiktaş’ın Türkiye Kupası’nı iade talebi nedeniyle yarınki toplantıda iki ana madde üzerinde durulacak. Buna göre, hem Süper Lig’in başlangıç tarihinin ertelenmesi hem de Süper Kupa Finali’nin iptali ya da ertelenmesi konuları masaya yatırılacak.