1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Şike yapanlar, ‘vatana ihanet’ten yargı önünde…
Şike yapanlar, ‘vatana ihanet’ten yargı önünde…

Şike yapanlar, ‘vatana ihanet’ten yargı önünde…

Şaka değil, gerçek!

A+A-

Bu okuyacağınız haber şaka filan değil! Her ne kadar ülkemizle kıyaslandığında şaka gibi dursa da...

Nepal Milli Takımı'ndan 5 futbolcu, 2014 FIFA Dünya Kupası elemelerinde şike yaptıkları gerekçesiyle hakim karşısına çıkarıldı. Futbolcular milli birlik ve beraberliği tehlikeye attıkları için vatana ihanet suçuyla yargılanıyor.

Ülke basınında yer alan haberlerde, şike yaptığı tespit edilen bazı kişiler tarafından banka hesaplarına yüksek miktarda para aktarıldığı ortaya çıkan ve geçen ay gözaltına alınan 5 Nepalli futbolcunun başkent Katmandu'da hakim karşısına çıktığı belirtildi.

Nepal'in birlik ve beraberliğini tehlikeye attıkları gerekçesiyle ömür boyu hapis istemiyle yargılanan 5 futbolcu arasında milli takımın eski kaptanlarından Sagar Thapa ve eski kalecilerinden Ritesh Thapa da bulunuyor.   

Suçlamada, Nepal Milli Takımı'nın 2011'de oynadığı 2014 FIFA Dünya Kupası Elemeleri maçlarının kaybedilmesi için söz konusu futbolculara para ödendiği iddiaları yer alıyor.

FIFA, daha önce de Nepal futbolunda bazı finansal usulsüzlükler tespit edildiği gerekçesiyle geçen yıl federasyon hakkında soruşturma başlatmıştı.   

Bu olayların ardından Nepal Futbol Federasyonu Başkanı Ganesh Thapa, görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle bazı federasyon yetkilileri tarafından suçlanmış ve asbaşkanlık yapan 4 kişinin işine son vermesinin ardından istifa etmişti.

Nepal'de bu gelişme yaşanırken akıllara elbette Türkiye geliyor. 2010-2011 sezonunda Trabzonspor'un şampiyonluğu şike yoluyla gasp edilirken birçok kesim bu şuçu aklamak için her yolu denedi. Türkiye ile gelişmişlik düzeyinde bir hayli fark olan Nepal'in bu duruma yaklaşımı ise ülkemize örnek olacak cinsten...