1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 'Şikeci'nin yedi göbek yakınını soruşturma
'Şikeci'nin yedi göbek yakınını soruşturma

'Şikeci'nin yedi göbek yakınını soruşturma

Şikecinin yedi göbek yakınına da soruşturma geliyor...

A+A-

SPK, şike ile ilgili incelemeyi daha da gerilere götürmeye karar verdi. Halka açık kulüplerin son 5 yıllık fiyat hareketlerini takibe alan SPK, adı karışanların yakınlarını da incelemeye alacak.

Operasyon kapsamında, futbol kulüplerinin halka açık şirketlerinin geriye dönük beş yıllık maçları mercek altına alındı. Bu kapsamda, futbolda isimleri şike skandalına karışan sporcuların yanı sıra yakınlarının da hesapları araştırılıyor.

Bu çerçevede yaklaşık 3 bin kişinin hesabının incelendiği bildirildi. SPK uzmanları, operasyon kapsamında şike yapıldığı öne sürülen maçlardan önceki gün olan cuma günleri ve maçlardan sonraki ilk işlem günü olan pazartesi günleri yapılan işlemleri masaya yatırdı.

 Şikeci sporcuların, maçlardan önce borsada işlem yapıp yapmadıkları tespit edilmeye çalışılıyor.

3 yıla kadar hapis isteniyor

Ön incelemelerde, bazı sporcuların şike bilgileri ile borsada işlem yaptıkları yönünde izlere ulaşıldı. Ancak inceleme sonuçlanmadığı için henüz bu yönde elde edilen bilgiler paylaşılmıyor.

Şikeci futbolcuların ve yakınlarının şike bilgilerini kullanarak borsada yaptıkları işlemler, incider trading yani içerden bilgi sızdırma suçu kapsamında değerlendiriliyor.

SPK, şike bilgilerini kullanarak borsada işlem yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacak. SPK yetkilileri, borsadaki en ağır suçlar arasında yer alan içerden bilgi sızdırarak işlem yapanların 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacağını bildirdiler.

Maliye’ye 1.5 milyar TL piyango

12 Haziran’daki seçime rağmen yılın ilk yarısını 2.9 milyar liralık bütçe fazlası ile kapatan Maliye Bakanlığı’na adeta para yağıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı, torba yasadan yararlanamayan mükelleflere 30 Eylül’e kadar ek süre tanımıştı.

Ek süreye mükelleflerden yoğun ilgi geldi. Yaklaşık bir aylık dönemde ek süreden yararlanmak için yapılan başvurunun tutarı 1.5 milyar liraya ulaştı.

Böylece, Maliye’ye torbadan 1.5 milyar liralık piyango çıkmış oldu. Haziran ayı itibariyle 36.5 milyar liralık vergi borcu yapılandırıldığı dikkate alındığında, son başvurular ile bu rakam 38 milyar liraya ulaştı. Temmuz sonu itibariyle yasadan yapılan tahsilat tutarı da 9.5 milyar lirayı geçti.

Merkez’in kararı Ankara’da nasıl yankı buldu?

MERKEZ Bankası’nın geçen hafta aldığı kararlar, ekonomi yönetiminde de büyük yankı uyandırdı. Özellikle, yaklaşık 9 aydır fren tedbirlerini savunan Merkez Bankası’nın bir anda U dönüşü yapması, ekonomi yönetiminde gizliden gizliye yaşanan Merkez Bankası rahatsızlığının da gün yüzüne çıkmasına yol açtı.

Maliye Bakanlığı, Dış Ticaret, BDDK ve Hazine gibi ekonominin kilit kurumlarındaki bürokratların, Merkez Bankası’nın aldığı kararlarla ilgili görüşleri şöyle:

“Allah’tan Başbakan var”

Merkez, tüm uyarılarımıza rağmen 9 aydır fren tedbirlerini savundu. Hatta fren tedbirlerinin vergi ayağı eksik diye sık sık bizi şikayet etti. Gelinen noktada, kimin haklı olduğu ortaya çıktı.

Merkez Bankası kararları, diğer kurumlarla masaya yatırmadan alıyor. Çoğu zaman ilgili kurum kararları gazetelerden öğreniyor. Dolaysıyla, bu da ekonomik programda zafiyet oluşturuyor.

Merkez’in, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Hazine üzerinde büyük etkisi var. Bu da, kararlarda hata oranını artırıyor.

Erdem Hoca (Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı) çok iyi bir insan ve çok tecrübeli bürokrat. Ancak, özgüveni çok yüksek. Bu da hatalara yol açıyor.

Son faiz indirimi ile zorunlu karşılık indirimi kararları ayrı ayrı alınabilirdi. Böylece yatırımcının kafası karışmazdı. Merkez Bankası, aynı anda alma konusunda ısrar etti.

Fren politikasından, Başbakan Erdoğan’ın ‘ekonomide garip garip açıklamalar var’ uyarısından sonra vazgeçildi. Allah’tan Başbakan var. Yoksa ekonomide sıkıntılı bir döneme girilecekti.

Çağlar’dan TMSF’ye ‘işçi’ tehdidi

İNTERBANK’IN eski sahibi Cavit Çağlar ile TMSF arasındaki pazarlıklar tam gaz sürüyor. TMSF’ye 440 milyon dolarlık borcunu ödemeyen Çağlar’ın, TMSF’nin şirketlerine el koymasını önlemek için işçi kozunu kullandığı öğrenildi.

TMSF kulislerinde dolaşanlara göre, Çağlar şirketlere el konulması halinde 20 bin işçinin mağdur olacağını ve işçilerin sokağa döküleceğini öne sürdü.

TMSF de, işçileri mağdur etmemek için, Çağlar’ın tarım arazisini TOKİ’ye satarak borcunu ödemesi için süre tanıdı. Bu arada, Çağlar’ın şirketlerinde 20 bin işçi çalıştığına yönelik bilgiler de TMSF uzmanlarına inandırıcı gelmedi.