1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sıkıyönetim ilanına Başkan karar versin
Sıkıyönetim ilanına Başkan karar versin

Sıkıyönetim ilanına Başkan karar versin

Anayasada yapılacak değişiklikler kapsamında AK Parti’nin olağanüstü hal ve sıkıyönetim kararını Başkanın vermesini talep etti. CHP’li vekiller teklife karşı çıkarak 122. maddenin devam etmesini istediler.

A+A-

 Anayasa Uzlaşma Komisyonunda olağanüstü hal ve sıkıyönetim ile ilgili maddeler ele alınırken, AK Parti sıkıyönetim ilanına, Başkanın karar vermesini istedi. Halen TBMM tarafından onaylanması gereken sıkıyönetim yetkisinin, ‘’Başkan’’ tarafından kullanılmasını önerdi.

Mevcut Anayasanın 122. maddesine göre, demokratik düzen veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik vahim şiddet hareketleri, ayaklanma ya da savaş durumunda Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, MGK’nın da görüşünü alarak 6 ayı aşmamak üzere sıkıyönetim ilân edebiliyor. Bu karar TBMM tarafından onaylanırsa yürürlüğe giriyor. Sıkıyönetimin uzatılması da TBMM kararı gerektiriyor.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bu maddedeki değişiklik konusunda anlaşamadı. Her parti kendi önerisini getirdi. BDP, savaş ya da savaşı gerektirecek bir durum halinde Bakanlar Kurulunun, AKP ise Başkan’ın sıkıyönetim ilan edebilmesini istedi. CHP ise, yetkinin bugünkü gibi Bakanlar Kurulunda olmasını ve TBMM’nin onayını teklif etti. MHP de, ‘’Ülkenin ve milletin bölünmezliğinin tehlikeye girmesi durumunda da’’ sıkıyönetim ilan edilebilmesini önerdi.