1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sil Baştan!
Sil Baştan!

Sil Baştan!

Yazarımız süreci kaleme aldı...

A+A-

 Abdullah Avcı milli takımın başına getirilirken ülkece pek bir sevinmiş, bu kararı pek bir yerinde bulmuştuk. Sonra o milli takım zaten yerlerde gezen Türk futbolunun neticesi olarak kötü sonuçlar almaya başladı. Avcı hoca elinden geleni yapıyor ama milli takım bir türlü oynamıyor, galip gelemiyordu…

                Sonra ortalığa pis bir söylenti yayıldı. Avcı, cemaat ehli imiş, ( cemaate yeni cephe alındığı tarihler)  başarısız olması gerekiyormuş, yerine Fatih Hoca getirilecekmiş de oyuncular o yüzden oynamıyormuş diye. Ben demedin yani… konu komşu dedi annem!

                Derken bir gece yarısı operasyonuyla ,hem de beleşe (Yıldırım Demirören öyle demişti hatırlayın) Fatih Terim bilmem kaçıncı kez milli takımın başına getirildi ve ne görelim? Aman Allah’ım! Bir gecede o topçuların her birine Cindirella’ya değen sihirli değnek değdi, hepsi birer canavara dönüştü de Malta’yı parça parça etti. Bu garip ve mucizevi(!) olay karşısında herkes hamasi duygularla mest olup Sayın Terim’e İlahi bir nazarla bakarken ortada ayan beyan malum olan acayib- ül garaib performans farkını kimse sorgulamadı. Milli forma, milli gurur, milli futbolcu söz konusuydu ve kelimelerin başında “milli” olunca akan sular dururdu. Kaldı ki bir Allah’ın kulu da garibim Avcı’ya sorsun bu “level” farkının sebebi nedir diye? Hem ne gerek vardı ki? Herkes mutluydu!

                ……

                Trabzonspor tarihinde belki de ilk defa “futbolcu” menşeli sıkıntı yaşıyor. Baştaki adam, isteyin alayım söyleyin getireyim diyor. Ortadaki, Fenerbahçe’nin İtalyan Terraneo’sunun ülkemizdeki tartışmasız en büyük muadili, onunla yarışmak istiyor. Sondaki ise, Güneş’ten hemen sonra en sevilen değerlerden biri, değerine değer katmak istiyor. Lakin bu üç “iyi” adam, biraz fala “iyi” olunca, geçen üç beş yılda takımın kaptanı, kendisini kaptanlıktan Orgenaralliğe(!) terfi ettirince, önüme geleni yakar yıkarım deyince, hele bir de kamuoyunu arkama alırım, ben 82 puanının son mirası, güzel günlerin hatrı, o muhteşem kurtarışların sahibiyim deyince, ha bir de sağına soluna bir iki hatırlı bulunca  bizim bu “birkaç iyi adam” hiç görmedikleri yaşamadıkları bu durum karşısında  afalladılar, şaşaladılar ki -umarız ilk ve son olur- bir kurban verdiler.

         ……

                Şurası muhakkak ki Onur Recep Kıvrak bu seneye kadar  taraftarın gönlünde Şota’dan da, Hurma’dan da hatta İho’dan da büyüktü, hatırlıydı. Hatta bu büyüklüğünün o kadar farkındaydı ki daha ilk krizde “Havaalanına gelmeyin ha” diyecek kadar üstü kapalı bir davetiye bile çıkartmıştı. Lakin ne acı ki spiker tabiriyle kalesinde devleşirken, şehrin kalbinde alabildiğine genişlerken maalesef kibri o nispette küçülememiş. Hani erdem ve ahlak kitaplarında anlatıldığı, olması gerektiği gibi…ve maalesef kapandı bitti dediğimiz sivilceler, çıbanlar alttan alta büyümüş büyümüş daha da büyümüş. Ve işin daha da maalesef tarafı pek çok akl-ı selim, sağduyulu ve hakkaniyetli durum değerlendirmesi yaparken  “kısa zamanda fayda” prensipli genç nesil hala gaflet içinde, hiyerarşiye bakmadan eski günlerin özleminde, yanlış tutum içinde.

                …..

                Haydi şimdi baştaki milli takımla Trabzonspor’u bağlayalım. Abdullah Avcı’nın kendi kellesini alan en büyük hatası, ortada dönen oyunu görmeden, inatla ve ısrarla aynı isimleri çağırması ve o isimlerin kendini yakması oldu. Şota Hocanın tercih alanı her ne kadar Avcı’ya göre daha dar olsa da, yine de inatla ve ısrarla A kadroyla sahaya çıkması oldu. Hani bir keresinde Terim Galatasaray’ın başındayken kızmıştı da tüm kadroyu kesmişti ya, onun gibi Şota Hoca’da bir kere bile bu özgüveni göremedik, kendini yakan yıkan adamlarda ısrar etti. Oysa “neşter” denilen kavram vücudun çürük çarık kısmını atmak için uygulanması gereken yegane tıbbi bir yöntemdir. Hatta bazen neşter de yetmiyorsa komple organ nakli yapmak, kırıp yeniden düzeltmek gerekir.

                ……

                Sayın başkanım, iyi niyetiniz herkesçe malum. Bu kulübün sırtından cukkalanmak isteyenler de herkesçe malum. İşiniz zor, lakin eğer siz bir grup kasabın, manavın, simitçinin sırtına bordo mavi forma geçirip karşımıza Trabzonspor diye çıkartırsanız biz onu da sever onu da tutarız. Yeter ki Ts başkanlık makamına bir halel gelmesin. Şeriat böyle emrediyorsa Cardozo’dan Onur’a sil baştan edin gitsin….