1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Silah kaçakçılarını yakalayan general zehirlendi mi?
Silah kaçakçılarını yakalayan general zehirlendi mi?

Silah kaçakçılarını yakalayan general zehirlendi mi?

Geçen Kasım ayında Yemen’de Türkiye’den gönderilen kaçak 5 bin 412 silaha el koyduktan sonra ölen generalin ölüm nedeni hakkında yeni bir iddia gündeme yarattı. Ölüm nedeni kalp krizi olarak tespit edilen general operasyon sonucunda onur madalyası kazanmı

A+A-

 Resmi açıklamada kalp krizinden öldüğü söylenen Hassani’nin Türk silahları yüzünden zehirlendiği öne sürülüyor

Geçen kasım ayında Yemen’e bisküvi kutularında sokulmak istenen 120 milyon dolar değirindeki binlerce silaha el koyan ve bu başarısı sayesinde onur ödülüne layık görülen Tuğgeneral Galip El-Hassani, 37 yaşında öldü. Resmi açıklamada kalp krizinden öldüğü söylenen Hassani’nin Türk silahları yüzünden zehirlendiği öne sürülüyor

Yemen’de geçen kasım ayında Türkiye’den gönderilen 5 bin 412 silaha el koyan generalin 37 yaşında ölmesi, Türk silahları hakkındaki tartışmaları yeniden alevlendirdi. Tuğgeneral Galip El-Hassani, Aden limanından bisküvi kutularında ülkeye sokulmak istenen 120 milyon dolar değerindeki silahları, konteynerlerin ağır olmasından şüphe ederek x-ray taramasına sokmuş ve büyük kaçakçılık olayını ortaya çıkarmıştı. El-Hassani bu başarısından ötürü Yemen Devlet başkanı Mansur El hadi tarafından onur madalyasına layık görülmüştü. Ancak 37 yaşındaki tuğgeneral, bu olayın üzerinden iki ay geçtikten sonra gizemli bir şekilde öldü. Yeni yıl tatilinde başkent Sana’daki ailesini ziyarete giden ve burada 4 gün kalan El-Hassani, Hudeyda’ya dönüşünden kısa bir süre sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Kardeşi: Zehirlediler

3 gün hastanede tedavi altında tutulan Yemenli askerin kalp krizinden öldüğü açıklandı. Ancak bu açıklama Yemen basını ve El-Hassani’nin yakınlarını tatmin etmedi. El-Hassani’nin kardeşi Rahman, hastaneye yürüyerek giren abisinin cenazesinin çıktığını belirterek, “Kardeşimi zehirlediler” iddiasını ortaya attı. Yemen medyası da istihbarat kaynaklarına dayanarak, El-Hassani’ye yüksek dozda bilinmeyen bir kimyasal madde verildiğini ve bu yüzden öldüğünü belirti. Yemenli generalin otopsi dahi yapılmadan apar topar gömüldüğüne dikkat çeken basın, El-Hassani’nin Türkiye’den gönderilen silahlar yüzünden öldürüldüğünü öne sürdü.

Otopsi yapılsın

Yemenli haber sitesi Barakesh.net Tuğgeneral Galip El-Hassani’nin şüpheli ölümüne rağmen aceleyle gömülmesinin cinayeti örtme çabası olduğunu öne sürdü. Hastane kaynaklarından El-Hassani’nin yüksek dozda bilinmeyen bir kimyasal maddeyle zehirlendiğini teyit ettirildiği öne sürülen haberde, hükümetin acilen soruşturma başlatması çağrısında bulunuldu. Cinayetin aydınlatılması için tuğgeneralin mezarının açılarak otopsi yapılması gerektiğine dikkat çekildi. Yemen İçişleri Bakanlığı yetkilileri ise El-Hassani’nin doğal yollardan öldüğü konusunda diretiyor ve soruşturma açılmasına gerek olmadığını savunuyor.

Rüşveti kabul etmedi

Yemen’de 5 Kasım 2012’de yaşanan olayda Türkiye’den gönderilen konteyner indirilirken gümrük görevlileri, içinde bisküvi bulunduğu beyan etmişti. Ancak konteynerin ağırlığının gereğinden fazla olduğunu fark eden yetkililer arama yapmak istedi. Kargonun alıcısını temsilen bulunan bir kişi buna itiraz etti. Tuğgeneral El-Hassani, itirazlara rağmen kargoyu X-Ray taramasından geçirdi ve silahları tespit etti. Bunun üzerine limanda bulunan her bir görevliye, kargo karşılığında 10 milyon Yemen riyali (Yaklaşık 50 bin dolar) rüşvet teklif edildi. Ancak El-Hassani rüşveti kabul etmeyerek silahlara el koydu. Arap basını, silahların ülkenin en zengin isimlerinden, Müslüman Kardeşler lideri Hamid El Ahmar’a gittiğini öne sürmüştü. Türk hükümeti ise Mersin Limanı’nda işlemleri yapılan konteynerin beyannamesinde gıda yazdığını açıklamıştı.