1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Şimdi öğrenci alma zamanı..
Şimdi öğrenci alma zamanı..

Şimdi öğrenci alma zamanı..

Trabzon’un ilk vakıf üniversitesi Avrasya’nın önündeki son engel de kalktı. Böylelikle Avrasya önümüzdeki yıl ÖSYM’nin tercih kitapçığında yer alacak bu yıl da muhtemelen 400 öğrenci ile eğitim ve öğretime başlayacak.

A+A-

YÖK’ÜN İSTEĞİ YERİNE GELDİ

Avrasya üniversitesinin eğitime başlaması için YÖK, vakıftan hizmet ve eğitim binalarının irtifa hakkını istedi. Bu hakkı da İl genel Meclisi kendisine ait binalar için verdi. Bilindiği gibi Vakıf, il genel meclisinin Pelitli’deki binalarını kiralamıştı. Ancak YÖK kiralık binalarda eğitim ve öğretime  izin vermeyeceğini belirtmişti. Bunun üzerine vakıf, meclisten irtifa hakkı istedi. Sorun  yasal prosüdüre uydurularak çözüldü.


MECLİS ONAY VERDİ

İl genel meclisi yaptığı toplantı sonrası, oy çokluğu ile Avrasya üniversiteni Kiralık olarak verdiği binaların bu kez irtifa hakkını da verdi. Ancak meclis bu hakkı sınırlandırdı. İrtifa hakkı 25 yıl süre ile verildi. YÖK’ün istediği de böylelikle yerine geldi. Meclisteki oylamada 5 meclis üyesi irtifa hakkının aleyhinde oy kullandı.


REVİ” BİZİM ELİMİZ HEP TAŞIN ALTINDA”

Meclis Başkanı Haydar Revi, il genel meclisinin Trabzon’un bir üniversiteye kazandırılmasında hiçbir kurumun yapmadığı ölçüde özveri gösterdiğini haklarından vaz geçtiğini, Trabzon için en tarihi ve rizikolu kararlar aldığını belirterek “Son olarak Avrasya’ya verdiğimiz bu irtifa kararı şunu gösterdi ki, il genel meclisi Trabzon için taşın altına elini sokuyor..”

İRTİFA HAKKINDA NE VAR

Meclis irtifa hakkını ilgili binalarında eğitim ve öğretim yapılması şartını koydu. Ayrıca meclis, ilgili üniversitenin binaları bir üçüncü kişiye kiralayamayacağı kararını verdi. Böylelikle meclis binalarında üniversite amaçlı kullanılması ile ilgili bir anlamda kiracıları da bağlamış oldu.


AVRASYA’DAN TEŞEKKÜR

Meclisin aldığı bu karar Avrasya Üniversitesi cephesinde sevinçle karşılandı. Rektör Aydın Dumanoğlu “Tek bir şey diyebilirim, çok sevindim. İl genel meclisinin bu tarihi kararından dolayı Trabzon adına meclise teşekkür ediyorum. Artık şimdi bütün yük bizde bizim omuzlarımızda” dedi. Vakıf Başkanı Ömer Yıldız ise meclisin tarihi bir sorumluluk yüklendiğini belirterek “Baştan beri meclisin büyük katkılarını gördük. İl genel meclisi bu üniversitenin eğitim ve öğretime başlamasında çok büyük bir özveri gösterdi”dedi..