1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sınırda Şiddetli Çatışma!
Sınırda Şiddetli Çatışma!

Sınırda Şiddetli Çatışma!

Türkiye sınırına yaklaşık 10 kilometre mesafede Çatışmalar Yaşanıyor...

A+A-

Türkiye sınırına yaklaşık 10 kilometre mesafede Suriye ordusu ile muhalifler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

 

Alınan bilgiye göre, Suriye ordusu, önceki gün Halep'in Azez ilçesine bağlı Selama beldesinde 11'i Lübnanlı 50 kişinin muhalifler tarafından kaçırılmasından sonra Azez ve Selame Beldesi yakınlarına yığınak yaptı. 2 gün boyunca muhalifleri helikopterlerle izleyen Suriye ordusu birlikleri, muhaliflerin bulunduğu bölgeye hava destekli operasyon başlattı.

 

Halep Askeri Hava Üssü'nden kalkan helikopterler, Kilis'e yaklaşık 10 kilometre mesafede bulunan Halep'in Azez ilçesine bağlı Selame Beldesi çevresinde konuşlanan muhaliflerin bulunduğu alanları bombalamaya başladı. Suriye tankları ile topçu birliklerinin de kullanıldığı çatışmada silah sesleri Türkiye sınırından duyuldu. Suriye askerleri ile muhalifler arasında çatışma sürerken çok sayıda ölü ve yaralı olduğu iddia edildi.

 

SURİYE'DE KAN DURMUYOR: 41 ÖLÜ

Suriye'de de silahlar susmuyor. Muhalifler, ülkenin çeşitli kentlerinde ordunun düzenlediği operasyonlarda ölenlerin sayısının 41'e yükseldiğini öne sürdü.

 

Şam'ın Hamuriye ilçesinde iki şiddetli patlama yaşandığı ve ardından bölgede yoğun silah seslerinin yükseldiği öne sürüldü...

 

Suriye'deki en büyük muhalif silahlı grup olan Özgür Suriye Ordusu ise bir manifesto yayımladı. Manifestoda grup, amaçlarının ''Rejimden kurtarmak için Suriye halkına yardım etmek olduğunu'' belirtti.

 

Esed rejiminin devrilmesinden sonra halkın seçeceği bir hükümete hizmet edileceği, halkın birliği ve toprak bütünlüğünün gözeteceği, siyasi sürece müdahale edilmeyeceği de manifestoda belirtti.

 

Hükümet kaynaklarıysa, Şam ve kırsalıyla birlikte Dera, İdlib, Halep ve Humus illerinde silahlı gruplarla çıkan çatışmada 19 askerin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

 

Bu arada, Lübnan'daki muhalif 14 Mart Hareketi, Şam yönetimini Lübnan'daki şiddet olaylarını kışkırtmakla suçladı.

 

Beyrut'ta yapılan toplantı sonrası yayımlanan bildiride, "Suriye rejimi ülkemizdeki istikrarın yerine kaos ortamının yayılmasını isteyerek devlet kurumlarını hedef alarak zayıflatma politikaları gütmektedir. 14 Mart Hareketi ülkenin iç savaşa sürüklenmesine izin vermeyecektir" denildi.