1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Sınırı Koruma Hakkımız Var"
"Sınırı Koruma Hakkımız Var"

"Sınırı Koruma Hakkımız Var"

BBC'ye mülakat verdi....

A+A-

Davutoğlu, Suriye konusundaki son gelişmelerle ilgili İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye mülakat verdi.Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye konusundaki son gelişmelerle ilgili İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye mülakat verdi. 


Ahmet Davutoğlu, 24 Şubat'ta Annan arabulucu olarak göreve başladığında yaklaşık 9 bin Suriyeli mültecinin bulunduğunu, şimdi ise bu rakamın 25 bini bulduğuna dikkat çekti. Suriye rejimi 26 Mart'ta Annan barış planını kabul ettiğini deklare ettiğinde ise Türkiye'nin 8 bin yeni mülteci aldığını hatırlatan Davutoğlu, "Bütün bunlar bize Esed'in ateşkes konusundaki takvimi suistimal ederek baskısını daha da arttırdığını gösteriyor. Bu sebeple Esed rejimine yeni bir süre daha verilmemeli." dedi. 


Suriye meselesinin insani yardım ve güvenlik olmak üzere iki yönü olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, ilki konusunda Alevi, Sünni, Hıristiyan, Kürt ayırt etmeksizin rejimin baskısından Türkiye'ye kaçan herkesi kabul ederek yardım ettiklerini ifade etti. 


Güvenlik konusunda ise Suriye askerlerince geçtiğimiz günlerde Türkiye sınırına ateş açılarak ikisi Türk olmak üzere 4 kişinin yaralandığına ve sınır ihlali yapıldığına dikkat çeken Dışişleri Bakanı, "Bu durum gösteriyor ki sınırdaki insani yardım trajedisi, ülkemizin ulusal güvenliğini tehdit eden riskli bir duruma dönüşüyor." diye konuştu. 


Türkiye olarak öncelikli beklentilerinin Annan barış planının başarıya kavuşması olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer bu plan başarısız olur, bölgesel ve uluslararası güçler de Suriye rejimine herhangi bir karşılık vermezse, tabiiki ulusal güvenliğimizi korumak ve katliamdan ülkemize kaçan insanlara yardım etmek için gerekli olan hazırlığı yapma hakkına sahibiz." 


"Suriye içindeki sivilleri koruma konusunda Türkiye askeri bir müdahale yapacak mı?" şeklindeki soruya Davutoğlu, bu konunun BM Güvenlik Konseyi'nin vazifesi olduğunun altını çizerek, "1 yıldır devam eden şiddet olaylarında on binlerce kişi hayatını kaybetti, on binlerce kişi hapiste ve birçok kişi ülkesini terk etmek zorunda kaldı. BM Güvenlik Konseyi böyle bir konuda harekete geçmeyecek de ne zaman geçecek!" diyerek konseyi ağır bir dille eleştirdi. 


Ulusal güvenliği korumak veya Suriye halkına insani yardım söz konusu olduğunda gerekeni yapacaklarını vurgulayan Davutoğlu, "Ancak, örneğin Türkiye sınırımızdan uzakta Humus gibi şehirlerde yaşayan insanların korunması için uluslararası toplumun sorumluluğu ne olacak? Dolayısıyla BM Güvenlik Konseyi'nin tek ses ve tek politikaya sahip olarak Suriye rejimine güçlü ve doğru mesajı vermesinin tam zamanıdır." diyerek sözlerini noktaladı.