1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sınırında sürpriz gerginlik
Sınırında sürpriz gerginlik

Sınırında sürpriz gerginlik

Lübnan sınırında bir İsrailli askerin keskin nişancı ateşiyle öldürülmesi üzerine misilleme yapan İsrail, 2 Lübnan askerini vurdu. BM tansiyonu düşürmek için alarm verdi.

A+A-

Pek çok sorunla boğuşan Ortadoğu dün yeni bir gerginliğe sahne oldu. Önceki gece sınırda devriye görevi yapan Lübnan askerlerince açılan ateş sonucu bir İsrail askeri yaralandı. Hastaneye götürülen 31 yaşındaki asker kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Askerin keskin nişancı kurşunuyla öldüğünün anlaşılması üzerine İsrail güçleri de dün sabah sınırdaki Lübnan askerlerinin üzerine ateş açtı. İki Lübnanlı asker vurulurken, bir Lübnan askerinin de İsrail birlikleri tarafından esir alındığı iddia edildi.

8 UÇAK SINIRI GEÇTİ

Lübnan ordusu, sabah saatlerinde 8 İsrail savaş uçağının sınırı geçerek topraklarına girdiğini açıkladı. 2 saat Lübnan hava sahasında kalan uçakların gözetleme yaptığı kaydedildi. İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, İsrail askerinin ölümünden Lübnan hükümetini ve ordusunu sorumlu tuttu. Yalon “Yaşanan olay İsrail’in egemenliğini ihlaldir. İsrail, hangi sınır bölgesinde olursa olsun egemenliğinin çiğnenmesini kabul etmeyecektir” dedi.

BM’den acil toplantı

Yaşanan gelişmeler üzerine BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun olayı kınadı. Lübnan’da görev yapan BM Barış Gücü UNIFIL olaydan sonra itidal çağrısı yaptı. UNIFIL Komutanı Tümgeneral Paolo Serra, iki tarafın yetkilileriyle öğleden sonra acil toplantı yaptı. 2010’dan sonra iki ülke arasındaki sınırda yaşanan ilk asker ölümünün bölgede zaten kırılgan olan huzur ortamını iyice bozmasından endişe ediliyor.

BUGÜN GAZETESİ