1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sinop’ta gerilimli saatler yaşandı
Sinop’ta gerilimli saatler yaşandı

Sinop’ta gerilimli saatler yaşandı

BDP milletvekillerinden oluşan heyetin çözüm süreci kapsamında gerçekleştirdikleri Karadeniz ziyaretleri sırasında gerilimli saatler yaşandı. BDP’li vekillerin bulunduğu öğretmenevini saran yaklaşık 500 kişi zor anlar yaşanmasına neden oldu.

A+A-

 Sinop’ta BDP’li milletvekillerinin bulunduğu öğretmenevinin çevresini 500 Sinoplu sardı, vekiller 9 saat mahsur kaldı

Çözüm süreci çerçevesinde Karadeniz’deki illeri ziyaret eden BDP’li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü ile bağımsız vekil Levent Tüzel, dün sabah Çorum’dan Sinop’a geçti. 4 vekili karşılamak için bir grup Derinboğanağzı Sokak’taki çay bahçesine gitti. Ancak işyeri sahibi grubun BDP’lileri karşılayacağını öğrenince, işyerini kapatıp gelenleri çıkardı. Ardından da işyerine Türk bayrağı asıp gitti.
Bir polis yaralandı
Öğretmen evine giden BDP’li ler, gezileri hakkında bilgi vermek için basın toplantısı yapmaya başladı. Bu sırada öğretmenevi çevresinde çevik kuvvet ekipleri ve sivil polisler geniş çaplı önlem aldı. Yaklaşık 500 kişilik grup ellerinde Türk bayraklarıyla öğretmen evinin önüne gelip, protesto sloganları attı.
9 saat mahsur kaldılar
Kentte çeşitli ziyaretler planlayan BDP’liler, binada mahsur kaldı. Öğretmenevine girmek isteyen protestocular, polis tarafından biber gazı ve tazyikli su ile engellendi. Bunun üzerine grup binayı taş yağmuruna tuttu. Saat 12.15’te öğretmenevine giren BDP’liler takviye güvenlik güçlerinin gelmesinden sonra saat 21.25’te polis panzerleriyle binadan çıkarıldı. 2 panzer, 2 minibüs ve bir polis aracıyla kentten ayrılan BDP heyeti, Samsun’a gitti.
‘Bunlar babamı şehit etti’
Sinop’ta meydana gelen olaylar sırasında protestocu grubun attığı taşlardan bir polis yaralandı, bir gösterici de gözaltına alındı. Bir göstericinin “Bunlar benim babamı şehit ettiler” diye bağırdığı duyuldu. BDP’liler araçlarının büyük hasar gördüğü olaylardan sonra polis panzerleriyle Sinop’tan çıkarıldı.
KENDİ ÖNLEMİMİZİ ALIYORUZ
BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Sinop'ta BDP heyetinin karşılaştığı provokasyonu twitter üzerinden anlattı. Önder, "İçeriye taş ve yanıcı madde atılıyor, Polis bir şey yapmıyor. Kendi önlemimizi alıyoruz" diylerek tepki gösterdi.
Tüzel: Kan dökülsün istemiyoruz
BDP’Lİ vekiller, Sinop’taki olaylar nedeniyle polisi yetersiz kalmakla suçladı. İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, şunları söyledi: “Dışarıdaki grup neden tepki gösterdiğini bilmiyor. Bunların arkasında başkaları var. Bunu Sinop halkına mal etmiyoruz. Belki buraya gelip karşımızda bizi dinleseler hak verecekler. Biz kan dökülsün istemiyoruz. Kan dursun istiyoruz. Emniyet olaylara müsade etti. Polisin müdahalesi yetersiz kaldı. Barış çabalarımız aynen devam edecek. Bunu kimse engelleyemeyecek. Samsun ve Ordu ziyaretlerimizi gerçekleştireceğiz.”
Sebahat Tuncel ise taşlı saldırıları Hakkari ve Diyarbakır’da her gün yaşadıklarını belirterek korkmadıklarını dile getirde ve amaçlarının barış olduğunu söyledi. Sırrı Süreyya Önder ise twiter’da “İçeriye taş ve yanıcı madde atılıyor, Polis bir şey yapmıyor. Kendi önlemimizi alıyoruz” diye yazdı.
Çelik: Provokasyonu kınıyorum
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Sinop’taki olaylarla ilgili twitter’da yaptığı açıklamada “BDP’lilerin Sinop ziyareti esnasında ortaya konan provokasyonu kınıyorum. Her siyasi parti çok rahatlıkla 81 ilde faaliyet yapabilmelidir” dedi.
Çiçeklerle geldiler
BDP’li grup Sinop’a girişlerinde Çorum’da olduğu gibi çiçeklerle karşılandı. Ancak gittikleri öğretmenevi ablukaya alındı.
'Sinop'ta tehlikeli gerginlik!'
BDP'LİLER SİNOP’TAN PANZERLERLE ÇIKTI
Sinop’da bulunan BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü saat 12.15’de girdikleri Öğretmenevi’nden saat 21.25’de polis panzerleriyle çıktı. Vali Ahmet Cengiz’in görüşmesinin ardından polis panzerleri ve minibüsleri ile çıkarıldı. 2 panzer, 2 minibüs ve bir polis aracıyla kentten ayrılan BDP heyeti, Samsun’a doğru yola çıktı. Polis, kentin çıkışında da geniş güvenlik önlemi aldı.
Sivas olayını hatırladılar
Sinop'ta yaşanan olayların sonrasında konuşan BDP Mersin
Milletvekili Ertuğrul Kürkçü,"Emniyet güçleri yeterli önlem almadı. Küçük bir topluluk şımardıkça şımardı, polisin müsamaha göstermesinden yüz buldu, pek çok sivilin o saldırganlarla kol kola olduklarını gördük. Bize karşı saldırganca tutum içerisinde olduklarını izledik. Ne yazık ki emniyet Sinop'ta kötü bir yönetim sergiledi ve şehirde olup bitenlerin bütün sorumluluğu onların sırtında. Kasabalardani, köylerden minibüslere insanlar doldurularak buraya insanlar taşındı, her an yol kesen emniyet güçleri bunlara karşı bir önlem alamadı. Araçlar öğretmenevinin önünde taşlanırken önlem alınmadı, Hem mal ve can güvenliğine hem toplantı ve ifade özgürlüğüne karşı organize bir saldırı. Ne yazık ki polisin gözleri önünde sürdü gitti. İş işten geçtikten sonra önlem alınıyor'dedi.
'İsteseler yakarlardı'
Konjonktür farklılığı, motivasyonların farkı dolayısıyla olaya bir Sivas olayı gibi bakmadım diyen Kürkçü,'Bu saldırı sonrası arkadaşlarımızın aklına Sivas'ta yaşananlar geldi. Yine de bu bir şey değiştirmez. Yani bir tane akılsızın içeriye bir yanar madde atması sonucunda ne olacağını kimse bilemezdi ve polisin bunu önleyecek iradesi ve gücü yoktu. Yoksa binanın camları çift cam, bu kadar kolay kırılmazdı, öğretmenevinin otoparkında duran araçlar polislerin gözleri önünde tahrip edilmezdi. Saldırganlar burayı yakmadıkları için yanmadı. Saldırganlar isteseydi burayı yakardı ama yakmadılar" diye konuştu.