1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şırnak şehitlerimizin kimlikleri belli oldu!
Şırnak şehitlerimizin kimlikleri belli oldu!

Şırnak şehitlerimizin kimlikleri belli oldu!

Şırnak'ta düşen helikopterde 13 asker şehit oldu.

A+A-

Şehit olanlar arasında Tümen Komutanı bir tümgeneral, bir yarbay, iki binbaşı, iki yüzbaşı ve askeri personel bulunuyordu. Şehit olan askerler arasında tümgeneral Aydoğan Aydın da bulunuyordu. Aydoğan Aydın kimdir?

Şırnak'ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinden birlikleri denetlemek amacıyla kalkan ve 3 dakika sonra düşen helikopterin içerisinde bulunduğu askeri personellerin isimleri belirlendi.

HELİKOPTER KAZASINDA ŞEHİT OLAN ASKERLERİN KİMLİKLERİ

Helikopterde bulunan ve TSK tarafından şehit oldukları açıklanan 13 personelin kimlikleri şöyle:

23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın,

Albay Oğuzhan Küçükdemir,

Albay Gökhan Peker,

Yarbay Songül Yakut,

Binbaşı Koray Onay,

Yüzbaşı İlker Acar,

Yüzbaşı Nuri Şener,

Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak,

Pilot Üsteğmen Aldülmüttalip Kesikbaş,

Başçavuş Mehmet Erdoğan,

Teknik Başçavuş Fevzi Kıral,

Uzman Çavuş Zeki Koç

Piyade Uzman Çavuş Hakan İncekal

cropped_content_sirnaktaki-helikopter-kazasinda-sehit-olan-tumgeneral-aydogan-aydin-kimdir_9y2jg2910rdq95w-3152017232710.jpg

AYDOĞAN AYDIN KİMDİR?

15 Temmuz hain darbe girişimini haber alır almaz komutanlığını yaptığı tugayı arayarak "Bir tek er dahi dışarı çıkmayacak" emrini Aydoğan Aydın vermişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 28 Mayıs'ta Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde Kato Dağı'nda PKK'lı teröristlere yönelik yaklaşık 50 gündür operasyonun devam ettiği bölgede incelemede bulundu.

SOYLU'YU KARŞILAYAN HEYETTEYDİ

Özel uçakla Şırnak'taki Şerafettin Elçi Havalimanına beraberinde Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler ile gelen Soylu'yu, Şırnak Valisi Ali İhsan Su karşıladı.

Karşılama heyetinde ayrıca 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın da vardı.

Aydın, bu akşam Şırnak'ta düşen helikopterde 12 askeriyle birlikte şehit oldu.

ERDOĞAN'A TELEFONLA BİLGİ VERMİŞTİ

Bakan Soylu, ziyareti sırasında telefonla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yürütülen operasyon faaliyetleri hakkında bilgi vermiş, Soylu'nun ardından telefonu alan Tümgeneral Aydın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşerek opersayonun gidişatı hakkında kısa bir brifing sunmuştu.

"TERÖRLE MÜCADELE TARİHİNDE BÖYLESİ YOK"

Tümgeneral Aydın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a terör örgütü PKK'nın yıllardır yığınak yaptığı bölgeye operasyon gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları söylemişti:

"Terörle mücadele tarihinin erişemediği miktarda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi bulundu. Önümüzdeki günlerde bu mağara sayılarında artış olacak. Yine bu bölgede teçhizatların bulunmuş olması Türkiye genelindeki terörle mücadeleye katkı sağlayacaktır. Buranın temizlenmesi Ankara ve İstanbul'da terörün belinin kırılmasında da etki yapacaktır."