1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Siyasi Casusluk!
Siyasi Casusluk!

Siyasi Casusluk!

Siyasi Casusluk 5 Tutuklama Getirdi...

A+A-

"Siyasi Casusluk"la suçlanan ve Hatay'da gözaltına alınıp Adana'ya getirilen 5 kişi tutuklandı.

 Suriye uyruklu 1'i subay 2 kişinin, zorla Suriye güvenlik güçlerine teslim edildiği iddiasıyla yürütülen soruşturmada Hatay'da gözaltına alınıp Adana'ya getirilen 5 kişi tutuklandı.

 

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Suriye uyruklu subay Hüseyin Mustafa Harmuş ile Mustafa Kassum'un Hatay'ın Altınözü ilçesindeki barınma yerinden alınarak, zorla Suriye güvenlik güçlerine teslim edildiği iddiası üzerine başlattığı soruşturmada, Hatay'da gözaltına alınan ve dün Adana'ya getirilen 5 şüphelinin Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki sorguları sabaha karşı tamamlandı.

 

Sorgularının ardından "Siyasi casusluk ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" iddiasıyla nöbetçi mahkemeye sevk edilen 5 kişi tutuklandı.

 

KAMPTAN KAÇIRILMIŞTI

Esad yönetimi tarafından ülkedeki olayları karıştırmakla suçlanan Harmuş, mayıs ayında eşi ve çocuklarıyla birlikte Türkiye'ye sığınmıştı. Hatay'ın Altınözü İlçesi'nde mülteciler için kurulan çadırda kalan Harmuş, ağustos ayında kamptan kaçırılmış, eylül ayında da Suriyeli güçlerin eline geçtiği iddia edilmişti. Ancak Türkiye bu iddiayı yalanmış, Adana Özel Yetkili Cumhuriyet Ssavcılığı da konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı. Merkezi Kahire'de olan Suriye İnsan Hakları Birliği, geçen ay yayımladığı bildiride, 'Hava istihbarat servisinden bir tugayın, gözaltında tutulan Hüseyin Harmuş'un vurularak öldürülmesine ilişkin kararı geçen hafta uyguladığını' duyurmuştu.