1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Skandal Sınav İptal Edildi!
Skandal Sınav İptal Edildi!

Skandal Sınav İptal Edildi!

İşte o sınavın iptal nedeni ve yeni sınavın tarihi...

A+A-
ÖSYM, 29 Mayıs'ta yapılan Tıpta Denklik Sınavı'ndaki 100 sorunun 75'inin geçen yılki sınavla aynı çıkması üzerine sınavı iptal etti.
 
Yapılan açıklamaya göre, sınav 3 Temmuz Pazar günü Ankara'da yeniden yapılacak.
 
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, sınavın iptal edilmesi gerektiğine dair bir açıklama yapmıştı.
 
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, ÖSYM'nin 29 Mayıs'ta yaptığı Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı'nın Tıp doktorluğu 2. aşama kitapçığındaki 100 sorudan 75'inin geçen yılki sınavla aynı olmasıyla ilgili sorulara 'Sınav tekrar edilmeli' cevabını verdi.
 
Özcan'ın açıklamasından bir kaç saat sonra ÖSYM sınavın tekrarlanacağını duyurdu.Galatasaray Üniversitesince düzenlenen "10. yılında Türkiye'de Bologna Süreci Uygulamaları" konulu uluslararası toplantıya katılan Prof. Dr. Özcan, toplantı arasında basın mensuplarının, "Yurt dışı yüksek öğretim diplomaları denkliği için seviye tespit sınavının tıp doktorluğu ikinci aşama kitapçığındaki 100 sorudan 75'inin geçen yılki sınavla aynı olduğu" iddialarına ilişkin sorularını yanıtladı.
 
ÖSYM'nin artık YÖK'ten ayrıldığını hatırlatan Prof. Dr. Özcan, "Herhangi bir karar kendi tasarruflarıdır. Onun için biz bu konuda bir müdahalede bulunamayız" diye konuştu.
 
'SINAVIN TEKRAR EDİLMESİ GEREKİR'
 
Sabah haberi okuyunca ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir'den bilgi aldığını belirten Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, "Söylenen doğru. Soruların yüzde 70'i ortaktı. Bu olmaması gereken bir durum. Bunun için derhal sınavın iptal edilmesi ve tekrarlanması gerekir. Şimdilik söyleyebileceğim bundan ibarettir. Başka bir bilgi gerçekten yoktur" dedi.
 
"ÖSYM'de neler oluyor? Çok fazla sınavda çok ciddi şaibeler, hatta şaibenin ötesini geçti. Sizin de saptadığınız bir sorun söz konusu" sözleri üzerine YÖK Başkanı Özcan, "Onlarla konuşmadan size daha detaylı bilgi veremem. Önce bilgileneyim, ondan sonra size öğrendiklerimi aktarırım. İptalini karar vermişler, biz de iptal edilmesini talep ederiz. Ancak kendi kararlarıyla" diye konuştu.
 
Prof. Dr. Özcan, "Sizden sanıyorum 'Taşeron olarak da ÖSYM ile çalışıyoruz' şeklinde bir açıklama gelmişti. ÖSYM, sizin adınıza düzenliyor bazı sınavları. Bu yöntem devam mı edecek?" sorusuna "Şimdilik devam edecek. Başka bir yeni formül bulunana kadar böyle gitmek durumundayız" karşılığını verdi.
Endişelerini nasıl gidereceği sorulan Prof. Dr. Özcan, "Diyalogla, konuşarak. Hataların yapılmamasını sağlayarak, tekrarını önleyerek. Bu türden önlemler tecrübeyle olacağa benziyor. İnşallah yakın zamanda bu tür kazalarla, yanlışlıklarla karşılaşmayız" dedi.
 
Prof. Dr. Özcan, "Yapısal bir değişikliğe ihtiyaç var mı?" sorusuna, "Şimdi onu söyleyemem. Biliyorsunuz yeni bir yapısal değişiklikten çıktılar. Yeni bir kanunları, teşkilatları var. Bundan sonra yeni bir yapılanmadan bahsetmek abes olur" şeklinde cevapladı.
 
SINAV TEKRARLANACAK
 
ÖSYM, 29 Mayıs'ta yapılan Tıpta Denklik Sınavı'nın 3 Temmuz Pazar günü Ankara'da yeniden yapılacak.