1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Soğuklar Can Aldı!
Soğuklar Can Aldı!

Soğuklar Can Aldı!

26 Kişi Yaşamını Yitirdi...

A+A-
Hindistan devlet kanalı Door Darshan'ın haberine göre, ülkenin kuzey eyaletlerinden Uttar Pradeş'te soğuk havadan dolayı 26 evsizin yaşamını yitirdiği bildirildi. 


Yoğun sis ve soğuk havadan dolayı hava ve demir yolu seferleri de etkilenirken, hükümet eyaletlere geçici sığınma evleri oluşturması talimatı verdi. 


Himalaya dağları bölgesi hariç hemen hemen hiç kar görmeyen Hindistan'ın kuzey bölgelerinde hava sıcaklığı 3 derece seviyesine kadar düşünce, sokaklarda yaşayan evsizler için de sıkıntılı günler başlıyor. Yıl ortalamasında 15 dereceden aşağı sıcaklıklara alışık olmayan bir çok Hintli evsiz, 3 derece soğukta yaşamını yitirebiliyor. 

Hindistan yüksek mahkemesi eyaletlere yazdığı yazıda "bu yıl hiç kimsenin soğuklardan dolayı ölmesine izin verilmemesi" talimatı verirken, her sene kış mevsiminde dört yüzü aşkın evsiz sokaklarda soğuktan yaşamını yitiriyor. 

Aşırı sis yüzünden yer yer 5 metreye kadar düşen görüş mesafesi yüzünden uçak ve tren seferleri iptal edilirken, ülkenin tek kar gören eyaleti Keşmir'de de okullar tatil ediliyor.