1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Soma faciasında acı bilanço!
Soma faciasında acı bilanço!

Soma faciasında acı bilanço!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Soma'da hayatını kaybeden, içeride bulunan, ve madenden kaç kişinin çıkarıldığını açıkladı.

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, facianın meydana geldiği maden ocağında yapılan çalışmalar sonucunda 14 işçinin daha tespit edildiğini, 6 işçinin ise cansız bedenlerinin dışarı çıkarıldığını açıkladı.

Şu ana kadar madenden 290 işçiyi çıkardıklarını belirten Yıldız, tespit edilenlerle beraber 298 işçiye ulaşıldığını, en az 2 veya 3 işçiye daha ulaşılmaya çalışıldığını ifade etti.

Ocakta yangın nedeniyle girilemeyen iki bloğa ulaşıldığını belirten Yıldız,

şöyle konuştu:

“284 işçimiz hayatını kaybetmişti ve onlar birinin haricinde de ailelerine teslim edilmişti. Arkadaşlarımızın yaptığı son tespitlerde 14 işçimiz daha tespit edildi. 6 işçimizi dışarı çıkarttılar ve Akhisar Devlet Hastanesi’nin morguna gönderildiler. En az 2 veya 3 işçimize de ulaşmayı bekliyoruz. Sabaha kadar bu çalışmaların önemli bir bölümünü tamamlamayı planlıyoruz.

Tespit etmiş olduklarımızla birlikte 298 işçimize ulaştık ancak en az 2-3 işçimizin daha içeride olduğunu tahmin ediyoruz. Ailelerin bize ulaştırdıkları sayı bulun gösteriyor. Şu anda 284+6, 290 işçimiz maden dışına çıkarılmış ve ailelerine teslim edilmek üzere işlemleri tamamlanmış durumda.

Son çıkarılan işçiler 1600-1700 metrede bulundu çıkış mesafesine göre. Birinci blok tamamen bitirilmiş oldu. İkinci blokta aramalar devam ediyor. Dediğim gibi 2 veya 3 tespitten sonra tahminlerimize ulaşmış olacağız. Bütün bu işlemlelri bitirdikten sonra maden ocağımız tekrar tamamen aranacak ve aile başvurularıyla karşılaştırılacak.''