1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Son 10 yılda devrim yapıldı
Son 10 yılda devrim yapıldı

Son 10 yılda devrim yapıldı

Kültür Bakanı Ömer Çelik katıldığı sempozyumda Türkiye’nin son 10 yılda kat ettiği yolu ve hükümet tarafından terörle mücadele konusundaki yürütülen çalışmaların önemini açıkladı.

A+A-

 ‘Son 10 yılda yapılan yüzyıla eşit’

Kültür Bakanı Ömer Çelik, “Türkiye son 10 yılda sessiz devrim denilen bir devrim gerçekleştirmiştir” dedi.

AB ve TBMM işbirliğinde dün düzenlenen “Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi Terör Sempozyumu”na katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, terörle mücadele konusunda dünyada objektif, herkesin eşit bir şekilde adil bulacağı bir düzenleme bulunmadığını vurguladı.

Demokratik standartlar

“Bu durumun acısını çok yaşadık” diyen Çelik, 10 yıl içinde hükümetin güvenlik adına demokrasiden vazgeçen bir tutum sergilemediğine dikkati çekti. Çelik, tam tersine demokratik standartlar arttıkça terörle mücadele konusunda daha güçlü bir pozisyon elde ettiğini görerek bu günlere geldiklerinin altını çizdi.

Sessiz devrim yaptık

Türkiye’de son 10 yılda yaşananların yüz yıllık tarihine eşit olduğunu söyleyen Çelik, “Türkiye’de son 10 yılda sessiz devrim denilen bir devrim gerçekleşmiştir” dedi. Bakan Çelik 10 yıl önce terörle mücadelenin terörle mücadele edenleri adeta hukuk dışı yollara sevk ettiği, terörle mücadele adına resmi görevlilerin hukuk dışı yollara saparak gayri meşru işlere bulaştığı gibi Türkiye’nin acı hatıraları olduğunu söyledi. Terörle mücadelede müttefiklerin yeterli desteğini göremediklerinin altını çizen Çelik, şöyle devam etti:

Geriye gitmeyiz

“Türkiye son 10 yıldır terör tehdidine karşı hukukun içinde kalarak etkili mücadele vermektedir. Bu mücadele sürerken güvenlik tedbirlerinin ötesinde daha büyük bir vizyonla bunu yapmaktadır. Ne kadar çok terörist saldırıya uğrarsa uğrasın, demokrasi ve hukuk devleti standartlarından geriye gitmeyeceğiz.”

Olay Antalya’da geçiyor

Çelik, önceki gün de Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği tarafından Antalya’da Kundu turizm bölgesindeki bir otelde düzenlenen yemeğe katıldı. Çelik, burada yaptığı konuşmada, “Bana ’Turizm Bakanlığı nedir?’ diye sorsalar, ‘Olay Antalya’da geçiyor’ derim” dedi. Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı olarak paralel makamının Antalya olacağını söyledi. Turizmin dünyadaki gelişmelerle doğrudan ilgili bir kavram olduğunun altını çizen Çelik, ”Etrafımızda 300 yıllık dengeler değişiyor ama Türkiye yaşanan gelişmeleriyle dünyanın gözdesi haline geliyor. O zaman biz turizme baktığımızda turizmdeki stratejimizi yenilemek, güncellemek, geliştirmek gibi kavramlarla yetinemeyiz” dedi.