1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Son kararı halk verecek
Son kararı halk verecek

Son kararı halk verecek

Gezi olaylarında belediyenin zararının 60 milyon lira olduğunu söyleyen Başkan Topbaş, artık bütün projelerin halkla paylaşılacağını ifade etti. Topbaş Taksim’deki otobüs duraklarının da kalkacağını belirtti.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gezi Parkı olaylarının ardından düzenleme çalışması başlatılan Taksim Meydanı'ndaki otobüs duraklarının kaldırılacağını açıkladı. Topbaş, "Artık bir otobüs durağının yeri değiştirilirken bile halka sorulacak" dedi. Topbaş, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

YÖNETİM EKSİKLİĞİ

Taksim Meydanı'nın daha nezih olması için çalışmaların devam ettiğini belirten Topbaş şöyle konuştu: “Otobüs peronları olmayacak. Sıkıntıları el birliğiyle İstanbullular’la birlikte aşacağız. 300'e yakın sanatçı, mimar ve STK temsilcileriyle görüştüm. Turizm sektörü temsilcileriyle görüşeceğiz.

Olayların ilk gününde insanların yüzde 95'i, ağaçların sökülmeye ve Topçu Kışlası'nın inşaatına başlandığını zannetti. Demek ki algı yönetiminde eksiklik olmuş, başka yanlışlar var. Artık, bütün projeler halkla paylaşılacak ve görüşleri alınacak. Artık bir otobüs durağının yeri değişse bile halka sorulacak.

Yol ve güzergah değişikliğiyle ilgili bilgi verilecek." Bir gazetecinin, "Çadırları yaktıkları için görevden uzaklaştırılan zabıtaların akıbeti nedir" sorusu üzerine Topbaş, kayıtlarda olan her türlü eylemin deşifre edildiğini vurguladı.

7 ZABITANIN 3'Ü TAŞERON

"Bu çalışmalar sırasında ve oradaki eylemcileremüdahalenin maalesef haddi aşan, belki biraz da farklı değerlendireceğimiz bir boyuta geldiği hep ifade edildi" diyen Topbaş şunları söyledi: "Bizimbu konuyla ilgili zabıta görevlilerimizden 7 arkadaşımızın bu işe fiili olarak katıldığı, zabıtayla ilgili teftiş kurulumüfettişlerinin raporunda ortaya çıkmakta. 4 zabıta memuru bu rapor sonucunda açığa alındı, 3'ü de taşeron üzerinden aldığımız zabıta görevlisi, bunların da iş akitlerinin feshine gidildi." "Zabıtalara emri veren birisi var mı? Kendi inisiyatifleriylemi vermişler bu kararı" sorusu üzerine de Topbaş, "Müfettiş raporuna göre, bunu işleme koyduk. Böylece devlet memuru statüsünde, 1'i amir, 2'si komiser, biri dememur olmak üzere 4 zabıtamız açığa alındı" bilgisini verdi.

118 otobüs kullanılmaz halde

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, bir gazetecinin "Zarar konusunda esnafla ilgili yapılan bir çalışma var mı?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Yaptığımız tespitler ölçeğinde 61 milyon civarında bir rakam çıkıyor. Kayıp kazancı tahribat olarak değerlendirebilirsiniz.

99 İETT, 19 halk otobüsü tahribat gördü. 15 itfaiye aracımız, yeni yeni aldığımız araçlar, sivil vatandaşlarımızın araçları, iş yerleri, zeminler, kaldırımlar, döşemeler kentte ciddi bir tahribat ortaya çıktı. Bunun maliyetleri esnafın dışında, bizim büyükşehri ilgilendiren kısmına baktığımız zaman 60 milyon lira civarında görmekteyiz. Bunlar telafi edilebilecek şeyler. Mala gelsin, cana gelmesin, bütün derdimiz bu. Mala gelen telafi edilebilir. Ama bu milletimizin, halkımızın malı."

İdare yak demez

Topbaş, "Zabıtaların orada görevlendirilme nedeni neydi" sorusuna "Belediyenin kolluk gücüdür. Zabıtanın aktif olarak eylemde fiili olarak devreye girme kabiliyeti yoktur. Orada büyükşehir belediyesinin bir çalışması olduğu için zabıta da o mekanda bulunmuştur" karşılığını verdi.

"Yakma işlemi talimatla mı oldu" sorusu üzerine Topbaş, "Bunların hepsi ortaya çıkar, idare bir talimat vermez. 'Kalkın çadırları yakın' demez, böyle bir talimat ortaya çıkmaz. İdare tarafından böyle bir talimat olmaz, bunu özellikle ifade etmek istiyorum" dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ