1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. SORUN AKÇAY! ÖYLE Mİ?
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

SORUN AKÇAY! ÖYLE Mİ?

A+A-
Trabzonspor’da işler kötü gidince Mustafa Reşit Akçay ile yollar ayrıldı. Sorun meğerse Akçaymış da biz bilmiyormuşuz! İbrahim Hacıosmanoğlu’nun başkanlık yaptığı bir kulüpte sorun sevgili Akçay olarak addediliyorsa bizler bu kulübün gerçeklerinden bihaberiz demektir.

Bir takım düşünün! Onur, Bosingwa, formsuz Malouda’sı ve biraz da Olcan’ı dışında her bölgesi yetersiz.

Bir takım düşünün! O ekibi oluşturan futbolcuların sorun çözmek için karşılarında hiçbir muhatapları yok!

Bir takım düşünün! Oyuncuları sezon başından beri 3. Lig futbolcusu gibi sadece 150 bin lira alabilmiş, verilen sözler sürekli ertelenmiş!

Bir hoca düşünün! Fedakarlık olsun diye tüm sıkıntılara boyun eğerek büyük bir özveri ile kuruş almadan görevine devam etmiş. Ve o teknik patrona transfer konusunda vesayet hiç verilmeyip, fikri bile alınmamış!

Bir kulüp düşünün! Yönetimi üç-dört parçaya ayrılmış! Mesela Asbaşkanı’nın kim olduğu belli olmayan!

Bir kulüp düşünün! Başkanı siyasilerin kuyruğuna takılmış, tek derdi Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığına kendisini atma niyetinde olan. Ne yöneticisi ne futbolcusu ne teknik adamının ulaşamadığı, ulaştığında da dertlerine deva bulamadığı!

Sezon başında dostlarımla yaptığım sohbetlerde "Hacıosmanoğlu’nu nasıl bu kadar büyütüyorsunuz? Sizi anlamıyorum. Bu takımı para bulup sahaya çıkarabileceğinden bile endişeliyim" demiştim. Neyse ki takımı sahaya çıkarabildi! Lakin sezon başında Karadeniz Gazetesi okurları için yazdığım yazıda; "Korkarım ki Trabzonspor yönetimsel zafiyet, borçlar, maddi sorunlar ve büyük kadro yetersizliği ile girdiği bu yolda zirveye asla ortak olamayacak. Hatta morallerinizi bozmak istemem ama bu takım ilk on arasına girerse bu bile bana göre başarıdır" demiştim.
O gün çok büyük tepkiyle karşılaşmıştım. Bugün aynı yerde, aynı sözümdeyim. Gerçekler acıtır ama ne yazık ki böyle! Çünkü Trabzonspor’da bir teknik adam, yeterli veya yetersiz oyuncu grubu vardı ama yönetim olmadığını, olamayacağını biliyordum.

İddia ile söylüyorum! Mourinho aynı koşullarda teknik adam olsun, faydası olmayacaktır.
Son olarak diyorum ki; sevgili Mustafa Reşit Akçay’ı çok arayacağız. O, son dönemlerin en iyi teknik adamlarından biriydi ancak ona sabredip bu şansı vermeyen bizler yine yanlış teşhis koyma yolunu tercih ettik.

Yapılacak tek iş, Hacıosmanoğlu ve ekibinin bir an evvel emaneti teslim etmeleri ve ardından tek listeli, konsensüs sağlanmış bir yönetimin işbaşı yapmasıdır.
Önceki ve Sonraki Yazılar