1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Soyisim kargaşası temyizde
Soyisim kargaşası temyizde

Soyisim kargaşası temyizde

Ankara Adliyesi’nden boşanan çiftlerde velayeti anneye verilen çocuğun, annesinin soyismini kullanabilmesine ilişkin iki farklı karar çıktı.

A+A-

Her iki karar da uyuşmazlığın çözümü için Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ne gönderilirken önümüzdeki günlerde Yargıtay’ın vereceği karar emsal teşkil edecek.

ÇOCUĞUN MENFAATİNE

Soyisim davasında olay şöyle gelişti: E.E ile M.E 2009 yılında anlaşmazlık nedeniyle boşandı. Mahkeme çocukların velayetini anne E.E’ye verdi. E.E, çocuklarını almasının ardından Ankara Nüfus Müdürlüğü ile boşandığı eşi M.E’ye dava açarak, babasının soyismini kullanan çocuğuna kendi soyismini verilmesini istedi.

Ankara 11. Aile Mahkemesi yaptığı inceleme sonrasında boşanmaların ardından çocukların velayetinin verildiği annelerinin soy isimlerini kullanmalarının çocukların yararına olduğuna hükmetti.

Ankara 3. Aile Mahkemesi’nden ise Ankara 11. Aile Mahkemesi’nce verilen kararın tam tersi bir karar çıktı. Mahkeme, geçen yıl boşanan ve velayeti anneye verilen kız çocuğunun annesinin soyismini kullanmasına izin vermedi.Mahkeme kararın gerekçesinde annenin talebinin yasal dayanağı olmadığını belirtti. Mahkeme TMK 321’incimaddesinde yer alan, çocuk ana ve baba evli ise ailenin soyadını taşır hükmünü gerekçe gösterdi.

Kararlar emsal olacak

Her iki karar da Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ne gönderilerek temyiz edildi. Önümüzdeki günlerde görüşülecek olan dosyalar için Yargıtay’ın vereceği karar emsal teşkil edecek. Bu şekilde açılan onlarca dava verilecek kararla hükme bağlanacak.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ