1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Söylesene Ey Yönetim!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Söylesene Ey Yönetim!

A+A-

Trabzonspor- Fenerbahçe maçında  tribünlerinde meydana gelen nahoş olayı kabullenmek mümkün değil. Ancak tek sorumlunun tribünden inen taraftar ve kadro dışı bırakılan oyuncu gurubu olmadığını peşinen hemen söylemek isterim.
Önce kadro dışı olayına kısaca temas etmek isterim. Yönetimin, kadro dışı bıraktığı oyuncular için bir takım haklı sebepleri olabilir. Fakat bu sebepler bugüne kadar görülmeyip, bir Fenerbahçe hezimeti sonrası ‘keşfedilmişse’ bunun adı sadece ‘millet alış verişte görsün’ mantığından başka hiçbir anlam ifade etmez. Trabzonspor,  sezon boyu taraftar ve camiasını hiç güldürmedi. Gruplaşmalar, sezon başlamadan beri vardı. Futbolcular, birbiri ile hep kavgalı oldu. Oyuncuların hepsi formsuz, vurdum duymazdı! Hepsi,  geciken paralarını bekledi! Hepsi ‘aga’ oluverdi! Bir sezon boyu bunları hep gördük, izledik, yaşadık! Şimdiye kadar ses yok! Hiç bir hamle de yok! Bir önleyici tedbir yok! Beyler; ligin bitimine 4 hafta kala; ‘Aha size sorumlular’ der gibi adım atmanın da bir mantığı yok! Bu sadece ‘gaz alma’ veya ‘uyanık gözükme’ adımıdır! Hatta iyi tahlil edenler için topluma karşı yapılmış  bir ‘mitomani’ hamlesidir!
Ey yönetimdeki arkadaşlar! Eğer bu takımın bu hale gelmesinde sorumlu oyuncular  arıyorsanız, bilin ki baş sorumlular,  hala korumanız altındadır! Üç beş kendini bilmezin küfretmesini bahane edip, eldiven ve formasını Trabzonspor camiasına küfreder gibi saha kenarına bırakarak; ‘Benden buraya kadar’ diyen kimselere olan tolerans ve hoşgörünüzün  sebebi nedir? Radikal karar, dik bir yönetim duruşu sergilemek mi istiyorsunuz? İşte bu tiplere formayı bir daha vermeyecek adımı atmalısınız!Ey Onur efendi
; bu takımın 7 kez şampiyonluğunda var olan Şenol Güneş'e bile küfür ettiler ama  ne formasını ne de eldivenlerini sahada bıraktı! Kardeşim, ne yazık ki sen hep tribünlere oynamayı tercih ettin! Herkes bilmelidir ki;   oyuncu gurubunda baş günahkar ve günahkarlar diye iki gurup vardır. Futbolun efendisi Cardozo’yu ve birkaç iyi niyetli oyuncuyu tenzih ederek söylüyorum. Baş günahkar, o korumaya aldığınızdır! Günahkarlar ise  tüm takım oyuncularıdır. Altı futbolcuyu ‘dışladım’ demek, sadece basit ve kandırmacadan ibaret bir adımdır. Kusura bakmayın ama ne yazık ki yine yanlış yaptınız!
İkinci konuya gelelim. Sahaya atlayan taraftarı şiddetle kınıyorum. Fakat tek kabahatli olan o delikanlı değildir, bilesiniz. Emniyetin ihmalinden tutun, Trabzonspor’un haklarının yıllardır gasp ediliyor olmasına kadar,  bir dizi sebep sayabilirim sizlere! Fakat sen yönetim olarak, asıl sorumlulardan birisi olduğunu asla unutma. Hani ‘düzen’ değişecekti sayın Usta? Türk futbolundaki düzenin değişmesi,  ki külliyen olmayacak bir duadır! Hadi onun zaman alacağını düşünelim! Fakat hiç mi bu yolda tek bir somut ilerleme kaydedilemez? Hadi onu geçtim. 5 ay geçti görev sürenizin üzerinden. Bu süre aslında  futbolda az bir zaman değildir. Bu taraftarı rahatlatacak hangi somut adımı attınız? Mesela taraftara ‘yahu şu an böyle ama yarın şu konuda şunlar olunca her şey farklı olacak’ dedirtebilecek, hangi çözümü uygulamaya koyabildiniz? Beş aylık sürede bir ara transfer sezonu yaşadınız. Peki bula bula Muhammet ve Güray’ı mı bulabildiniz? Hani 100 milyon lira üzeri bir para ile geliyordunuz? Neden daha akılcı bir adımla,  bu takımı Avrupa Kupalarına ve Türkiye Kupasına oynatamadınız? Hadi bunu da geçtim! Şunu nasıl izah edersiniz? Bu İbrahim Hacıosmanoğlu zamanında takım çok kötü yönetildi! Takım ruhu yerle bir oldu! Hepsine evet diyorum. Peki siz işi bilen iddialı insanlar, 5 ay boyunca hangi çözümü üretebildiniz? Yani takım ruhu oluşturabilmek, ekip anlayışı yaratmak, oyuncuları motive etmek için 5 ay içinde bir tane olumlu adım söylesenize! Sizler, seçim öncesi verdiğiniz sözlerin diyetini ödemekle meşgulken, takım içinde yine herkes bildiğini okudu. Ne arkadaşlık bağları güçlendirildi, ne de parasal sorunlar aşılabildi! Ve ne de oyuncuya ‘arkamızda dağ gibi yönetim var’ bilinci aşılanabildi! Kopuk, dağınık, plansız, sorun çözemeyen, parasız bir yönetim şeklinden başka ne sunulabilindi? Sizler beş ay içerisinde taraftarı ve oyuncu gurubunu olumluya sevk edecek, tek bir adım atamazken, çözüm üretmezken, sahaya inen genç delikanlı tek başına sorumlu olamaz! Evet o ve onun gibileri ömür boyu sahalardan men edelim. Bunda hem fikiriz. Çünkü  o, yaptığı çirkinlikle Trabzonspor’u değil, ben geçtim Trabzonspor’u; Trabzon kentini kararttı! Fakat yineliyorum, tek sorumlu asla o çocuk değildir.
Yapılan kınama açıklamaları, bırakılan kadro dışı oyuncular, bizim için asla geçerliliği olan şeyler değildir. Çağ öncesinden kalma ‘gaz alma’ hamleleri  çoktan bayatlamıştır. Taraftara ‘oynama’ taktikleri artık geçerliliğini tümden kaybetmiştir. Biz;  çözüm üreten, takım olgusu yaratabilen, futbolcusuna, camiasına, taraftarına güven verebilen yönetim arıyoruz. Biz;  ‘gaz alan’ ve sosyal medyada süslü kelimelerle ‘elit’ olma çabasıyla meşgul olan bir anlayışı asla kabul etmiyoruz. Unutmayın ki üç, bilemediniz dört ay sonra, şayet bu anlayış devam ederse, inanın kabusu bizzat yaşar ve hissedersiniz! Bizden uyarması.
Önceki ve Sonraki Yazılar