1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Soylu, 'Her zaman hazır olmalıyız'
Soylu, 'Her zaman hazır olmalıyız'

Soylu, 'Her zaman hazır olmalıyız'

Soylu, terörle mücadelede rakam verdi

A+A-

"Kato Dağı'nda Aydoğan Aydın paşamız ve oradaki kahraman arkadaşlarımızla, bu kadar yüksek bir özgüven ki oralardan bize meydan okuyanlara 'buralar bizimdir' diye her saniye haykırıyorlar. Bu milletin bu dünyada yapabilecekleri ve yapacakları var. Bizim istikametimizi, hedeflerimizi ve birliğimizi bozmaya kalkışanların oyununu bozacak olan sizlersiniz. Biz Müslümanız. Bizim için bu dünya sınav dünyasıdır. Bu sınavı Allah nezdinde veriyoruz. Ömrün bir saniye uzatılmasına ne biz muktediriz ne de buradakilerin hiçbiri. Bu kararın vericisi bellidir. Aldığımız her kararı sorumlulukla alıyoruz. Çünkü yapacağımız işlerdeki eksikliklerin bedelini bu millet ödüyor. Özellikle sizlerden istirhamım şudur; sürekli buralara geliyoruz. Bizim özellikle arkadaşlarımızın günlük hayatlarına kendilerini hazır halde bulundurmalarına ihtiyaç var. Burada spor en önemli meselelerden biridir. Hızlılık, hareket, karar verebilme ve kendini hazır hissetme. Bunları yapabilme kabiliyetine sahip olmamız için vücudun makine gibi çalışması gerekir. En iyi koşucu, en iyi atıcı, en hareketli kişi bizim arkadaşlarımız olmalıdır. Bunu bu noktaya getirmek durumundayız."

"Terör örgütüne katılanların ailelerine ulaşın"

Kaymakamların, valilerin, emniyet teşkilatının, jandarmanın terör örgütüne katılanların aileleriyle temas kurmalarını isteyen Soylu, "Özellikle suça karışmamışlar. Burada çok başarılı oluyoruz. Aileleriyle temas kurdukları anda ikna çabaları olumlu sonuç veriyor. Bu da terör örgütüne vurulacak en önemli darbelerden biridir. Tek tek bütün ailelere gidip ne olursunuz biz ne kadar bu terör örgütüyle mücadele veriyorsak beraber bu terör örgütünü bu ülkenin toprakların tarihinden silelim ve tasfiye edelim. Bunu hep birlikte gerçekleştirelim. Bunu, adım adım Muş, Diyarbakır, Mardin, Bitlis, Şırnak, Siirt, Hakkari'de, her yerde adım adım yapmakla mükellefiz. Şimdi bu hamlenin zamanıdır. Terör örgütünü tamamen tüketmenin zamanıdır." diye konuştu.

Terörle mücadele rakamları

9 ayda binin üzerinde teröristin ölü ele geçirildiğine, bunun önemli bir rakam olduğuna dikkati çeken Soylu, terör örgütünden kaçışları ve gelişleri sağlamanın terörle mücadele konusunda kendilerine çok ciddi başarı sağlayacağını vurguladı. Soylu, şu bilgileri verdi:

"Buradan sadece bin 256 barınak ve sığınak son 9 ayda imha edildi. Kato'dan son rakamlar geldi. 107 sığınak. İplerle merdivenler yapmışlar. Kendilerine büyük yaşam alanları oluşturmuşlar. Şu anda terör örgütünü çıldırtan en önemli meseleler birincisi Lice'de, ikicisi İkiyaka Dağlarında üçüncüsü de Kato'da ve diğer bölgelerde gerçekleştirilen operasyonlardır. Kentlerde aynısını yapıyoruz. Sözde meclisleri emniyet teşkilatımız takip ediyor. Bin 68 ölü, 27 yaralı, 369 sağ, 289 teslim. Son 9 ayın rakamları. Bu ortaya koyduğunuz kararlılığın, dirayetin ve mücadelenin sonucudur. Dikkat de önemli. Son 9 ayda 360 olay engellendi. Bu da önemli bir rakamdır. Bu, güvenlik kuvvetlerimizin ortaya koyduğu başarının sonucudur. Biz çalışacağız, gayret edeceğiz ve bu melanetten ülkemizi temizleyeceğiz. Bu ekonomimizi güçlendirecek. Gençlerimiz hayallerini, yarına ait umutlarını kuvvetlendirecekler. İnsan kaynağımız daha etkin hale gelecek. Topraklarımız daha bereketli hale gelecek. Kato'da gördük. Beytüşşebap'taki bölgenin tamamı hem mükemmel bir arazi hem muhteşem yaylalar. Yarım milyon hayvan beslenir oralarda. Bu bizim ortak görevimiz."

"Yeni nesil füzeler dolaşıyor"

Kato Dağı'nda 52 gündür operasyonların devam ettiğini, şu anda mağaraların bazılarının boşaltıldığını söyleyen Soylu, 2 bin 900 rakımda mağaraların üstten delinerek kontrol edildiğine dikkati çekti.

Soylu, bazı mağaraların teröristler tarafından tuzaklandığının değerlendirildiğini belirterek, şöyle dedi:

"786 silah. Bunların içinde doçka, biksi, kaleş, havan var. Biz her şeyin farkındayız. Yeni nesil füzeler geliyor. Nereden geldiği belli. Dost diye bildiklerimizin iş birliği yaptıkları, yapmaya çalıştıkları, oradan oraya taşıdıkları yeni nesil füzeler. Terör örgütünün finansal gücü de zayıflıyor. En önemli gücü belediyeler, buralarda ihalelerdi. Sivil toplum örgütleri üzerinden sözde yardım adı altında yardım toplamalarıydı. Bunların her birine teker teker müdahale ettik ve etmeye devam ediyoruz veya sözde vergilendirme adı altında vatandaşlardan haraç almaktı. Bunlarla ilgili hep birlikte büyük bir mücadeleyi gerçekleştiriyoruz. Aydoğan paşamızın söylediği güzel bir söz vardı. Sadece kilosuyla Kato'da 2 bin 100 katırın üzerinde ancak taşınabilir ele geçirilenler. Hacime bakıldığında 7-8 bin katıra çıkar. Bu az bir rakam değil. 8 bin katır dağa çıkaracaksın üzerine yük koyacaksın, onların yüklerini mağaralara indireceksin, tekrar getireceksin, götüreceksin. Anlaşılan çok uzun yılların birikimi orada. Hesap edemedikleri şey bu milletin ve devletin gücüdür. Allah bizimle beraberdir. Dünyada tanımadığımız, tanıdığımız birçok millet var. Onları burayı kendi en önemli güvenlik alanları olarak görüyorlar. Bu nedenle bu kardeşliği hep birlikte devam ettireceğiz. Bu coğrafyanın en önemli gücü birliği ve kardeşliğidir. Hep onun üzerine oynuyorlar. İşimiz sadece güvenlik hadisesini gerçekleştirmek değil, onların bu ülkenin içine koymaya çalıştıkları fitneyi elimizin tersiyle bertaraf etmektir."

Soylu, daha sonra 1071 Malazgirt Zafer Anıtı'nı gezdi, esnafı ziyaret etti.