1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Soylu, Trabzon'un en büyük sorununu anlattı
Soylu, Trabzon'un en büyük sorununu anlattı

Soylu, Trabzon'un en büyük sorununu anlattı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından Trabzon'da desteklenen IPARD yatırımlarının tanıtımı yapıldı.

A+A-

Trabzon’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla IPARD yatırımları Trabzon toplu açılış töreni ve IPARD II tanıtım toplantısı gerçekleşti.  TKDK Trabzon İl Koordinatörlüğü tarafından organize edilen IPARD I yatırımları toplu açılış töreni ve IPARD II programı tanıtımına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, çok sayıda iş adamı ve yatırımcı katıldı. Törenin açılışı öncesinde IPARD projesiyle Türkiye genelinde destek verilen ve hayata geçen projelerin tanıtımı yapıldı.

 

Trabzon Valisi Yücel Yavuz IPARD-I yatırımları Trabzon toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Türkiye genelinde birinci olarak büyük bir başarıya imza attılar. Kendilerini tebrik ediyorum. Buraya kadarki netice çok iyi alınmış durumda. İkinci dilimdeki programlar da açıklandı. Bu konudan ilgisi olan tüm girişimci arkadaşlarımızın istifadesi lazım. Hepimizin gayesi ülkemizin gelişimi olmalı. İş adamlarımız da bildikleri üzere Türkiye’de istihdamı artırmak için bir seferberlik var. Peojedeki arkadaşlarımıza gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Hibe şekildeki desteklemelerin layıkıyla yapılabilmesi için tarafların iyi niyetli olması ve bu konudaki gayreti çok önemli. Trabzon’da bundan sonraki süreçte başvuracak arkadaşların alacakları hibe ve destekleri ülkemizin her bir ferdinin bunda bir payı olduğunu unutmadan, hedefe uygun şekilde ve sorumluluk duygusu içinde kullanacaklardır. Türkiye genelinde başlayan bu hamleler çok daha iyi şekilde olacak ve ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında katkı sağlayacaktır. Bazı dünya ülkelerine kıtlık olduğunu düşündüğümüzde, ülkemizde büyük bir servetimiz var bunu iyi yönetme gayretimiz var.”


 

 YATIRIM YAPMADAN ÖNCE BİZE DANIŞIN YARDIM EDELİM

 

TKDK Trabzon İl koordinatörü Şansal Aydoğdu toplu açılış töreninde IPARD projesi hakkında bilgi verdi. Şansal Aydoğdu Trabzon İl koordinatörlüğü olarak hibe desteği vermeye başladıkları IPARD döneminde Trabzon’da 166 projeye 81.721.755.29 TL tutarında yatırım yapıldığını, bu yatırımlara 32.253.475.30 TL hibe verildiğini ve toplamda 1122 kişiye istihdam sağlandığını söyledi. Şansal Aydoğdu ayrıca destek verdikleri 116 projenin sektörel dağılımını olarak, 2 adet süt üreten işletme, 2 adet süt işletme tesisi, 3 adet et işleme tesisi, 2 adet meyve sebze işletme tesisi, 5 adet su ürünleri işleme tesisi, 44 adet çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi, 18 adet yerel ürünlerin işlenmesi ve geliştirilmesi, 40 adet kırsal turizm tesisi olduğunu belirtti.

 

IPARD I döneminde kırsal turizm sektöründe 40 projeyi destekleyerek TKDK’nın mevcut olduğu 42 il koordinatörlüğü arasında birinci olduklarını ifade eden Aydoğdu, desteklenen projelerin sektörel olarak dağılımının 19 adet yene içme tesisi, 15 adet konaklama tesisi, 2 adet pastane, 2 adet halı saha, 1 adet kır gazinosu, 1 adet dinlenme tesisinden oluştuğunu söyledi. Aydoğdu TKDK olarak Türkiye genelinde mevcut oldukları 42 il koordinatörlüğü tarafından 10 bin 629 projeye 6.693.241.956.68 TL tutarında yatırım yapıldığını, bu yatırımlara verilen toplam hibe tutarının 3.147.700.793.20 TL olduğunu ve 56 bin 918 kişiye iş imkanı oluştuğunu aktardı. Aydoğdu IPARD I kapsamında %75’i AB, %25’i ulusal kaynaklardan olmak üzere toplam 1 milyar 45 milyon Avro (yaklaşık 4.18 milyar TL) fonun faydalanıcılara sunulacağını açıkladı. Aydoğdu son olarak yatırım yapmak isteyen girişimcilere yardımcı olmak istediklerini söyleyerek "Bize gelin görüşelim sektörler hakkında bilgi verelim" diye seslendi.  


 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon'un çözülmesi gereken en büyük sorununun ve ihtiyacının istihdam olduğunu belirterek şöyle konuştu:  "Önemli bir fon içeren bu bileşenle AB’nin ortak tarım politikası ve kırsal politikasına katılım için gelişimi desteklemeyi amaçlamaktadır. 2007 yılında kurulan TKDK’ da bu çerçevede 10 bin 679 projenin ülkemizle buluşmasına vesile oldu. 56 bin 918 istihdam sağlandı. Bugün açılışı geçekleşen bu projede Trabzon’da 116 proje hayata geçti ve 1122 kişi istihdam edildi. Bunun dışında gerçekleşen 40 adet kırsal turizm projesiyle Trabzon'un, Türkiye çapında 42 il koordinatörlüğü arasında birinci olması bizim için gururdur."