1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. SP'si TSO'da Trabzon'u sordu
SP'si TSO'da Trabzon'u sordu

SP'si TSO'da Trabzon'u sordu

Kamalak durum vahim dedi...

A+A-

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof.Dr. Mustafa Kamalak TTSO’da. Başkan Hacısalihoğlu: Lojistik Köy Projesi Trabzon’u değişen uluslararası ticarete hazırlayacaktır

 TTSO, Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Trabzon İl Başkanı Mahmut Çizmecioğlu ve beraberindeki heyet ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.  Başkan M.Suat Hacısalihoğlu’ndan Trabzon ekonomisi hakkında bilgi aldı.  Türkiye ve bölgedeki konular üzerine konuşuldu.


1950’Lİ YILLARDA JAPONYA EKONOMİSİ BİZDEN GERİDEYDİ

Toplantı da konuşan Genel Başkan Kamalak,  1952 yılında Japonya’nın kişi başı milli gelirinin Türkiye’nin yarısı düzeyinde olduğunu, bugün ise bu ülkenin bir hayli önde olduğunu söyledi. Kamalak, “ 1952’de Türkiye’nin milli geliri kişi başına 250 dolar seviyelerindeydi. Japonya’nın o tarihlerde 130 dolar.  1974 yılında Japonya Türkiye’yi kişi başına milli gelirde yakalayabildi. Şimdi ise çok öne geçti. ”dedi.

KAMALAK: ABD SURİYE’YE VURACAK. BUNDAN TİCARETİMİZ ETKİLENİR

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, “Önümüzdeki günlerde büyük ihtimalle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Suriye’ye vuracak !” açıklamasında bulundu. Kamalak, “ Suriye’nin arkasında İran var.  Burada ticaretimiz etkilenir. Vurmanın boyutu ne olur, bakacağız!”

HACISALİHOĞLU: “SİYASETCİLER İŞADAMININ ÖNÜNDEKİ RİSKLERİ AZALTMALI Kİ ÜLKE EKONOMİSİNİ BÜYETEBİLELİM. “

Görüşmede konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, siyasetçilerin iş adamlarının önündeki riskleri azaltması gerektiğini ifade etti. Türkiye ekonomisinin yeni hedefler koyabildiği bir süreçte olunduğuna dikkat çeken Başkan Hacısalihoğlu, Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye’nin önüne ticarette büyümeyi hedef koymuş olduğunu anımsattı.  Büyümeyi iş adamlarının sağlayacağını, ödeyeceği vergilerle de ülke ekonomisini büyüteceğini ifade ederek, “  İşadamları ekonomiyi dört kat büyüteceğim, diyor. Büyütürken işadamları risk altındadır.. Siyasilerde madem bu ülke ekonomisini büyütmek istiyorlar, o halde işadamlarının önündeki o riskleri azaltmaları lazımdır. ”dedi.

“İŞADAMLARI HERŞEYDEN ÖNCE KALİTELİ VE UYGULANABİLİR BİR DEMOKRASİ ARAR”

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelere sürekli eğitim verildiğini ve uluslararası pazarlara hazırlandığını aktaran Başkan Hacısalihoğlu,” İşadamlarımızın her şeyden önce aradığı kaliteli ve uygulanabilir bir demokrasidir. Ülkenin bir hukuk düzeni olmasıdır. Aksi takdirde duvara çarpabiliriz. Hukuktan ayrıldığımız takdirde geçmişte olduğu gibi geri gideriz.” diye konuştu.

Devletin zaman zaman çok hızlı adımlar attığını ve birden geri çekildiğini kaydeden Hacısalihoğlu,” Bugün bütün dünya ülkeleri risk altındadır. Bizde öyleyiz.” sözlerine yer verdi.

KAMALAK: TRABZON’DAKİ AVM’LERDE YERLİ Mİ YABANCI MI YATIRIMCI VAR?

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak  “Trabzon’da Alış Veriş Merkezleri AVM’ler de yerli mi, yabancımı var?”  sorusunu yöneltince,  Başkan M.Suat Hacısalihoğlu yerlide, yabancıda AVM’lerde bulunduğunu ifade ederek yerlilerin daha çok dağıtıcı olarak bulunduğunu aktardı. Her yönüyle dışa doğru bir gidişat olduğuna işaret eden Hacısalihoğlu, şöyle konuştu: “ Ticareti içte tutmak artık mümkün değil. Para yok. Para rüzgâr gibi gelip geçiyor. Eskiden iş adamları para sayarken moral bulurdu. Şimdi yok. Küçük esnaf ise güç bela satış yapıyor. Yaptığı günlük ciro ile evinin gıda ve zaruri harcamalarını yapabiliyor. Aldığı malın parasını, dükkânın kirasını yatırmaya sıra gelince elde para kalmıyor. Zaten bu durumda kısa bir süre sonra da kapısına icra geliyor.”


KAMALAK TRABZON TİCARETİNİN YÖNÜ’NÜ SORDU!

Genel Başkan Prof. Dr. Mustafa Kamalak, “Trabzon’un ticaretinin yönü nedir?” şeklinde ki soruya da Başkan M.Suat Hacısalihoğlu şunları söyledi: “Gelişen ekonomide bizim tüccarımızın söz sahibi olmasını istiyoruz. Dışa açılsın istiyoruz. Çok güzel bir hinterlantlımız var. Biz eskiden bu bu bölgede çalışıyorduk. Ve o zamanlar kriz de olsa sorun yaşamazdık. Ama bugün Rusya’nın Sochi Limanı gemilerimize kapatıldı. Bu hatta 20 işadamımızın gemisi çalışırdı. Hepsi durdu. Ticaret durdu. Uçak seferleri çalıştık. Başladı kısa bir süre çalıştı ara verdik. Şu anda Pegasus firması Trabzon –Sochi arası uçak seferlerini başlatmak için çalışıyoruz. Hedefimiz Rusya pazarıdır. Kafkaslardaki ticaretimiz fena değil. Gürcistan’da birçok işadamımızın yatarımı var. Hatta Ermenistan’ın malı da Gürcistan üzerinden gidiyor. Ama Ermenistan pazarı çok büyütülüyor. Hiç üretimleri yok ama paraları da yok. İran ile çalışmalarımız devam ediyor. İranlıların uluslararası alanda sıkıştırılması nedeniyle Türkiye’ye yöneliyorlar. Ama onların tüccarları çok zor ve karlarını düşünüyorlar.. Eskiden bu ülkeye sadece transitimiz vardı. Şimdi sürekli Türkiye’den teklif alıyorlar. Az da olsa bu ülkeye mal veriliyor. Trabzon 113 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Bir üyemiz Gana’da beton tesisi kurmuş. Parke üretiyor. Hedef üyelerimizi dışa açmaktır. Elbette yurt dışına açılmaktır. “


“TOPLUMUN AHLAKI ÜZERİNDEN SİYASET YAPANLAR YANLIŞ YAPIYOR”

“ Artık üretmek önemli değil, ticaret yapmak önemli” sözlerine yer veren Başkan M.Suat Hacısalihoğlu, “Rusya pazarını ülke ve bölge olarak yeniden geri kazanılmalıdır. Bugün Rusların gençleri Antalya’yı, orta yaş ve üzeri ise ılıman ikliminden dolayı Trabzon’u tercih ediyor.?.  Ama gümrükten geçerken, kaç liran var? Diye sorulurken, başka bir yerde bir şey sorulmuyor.  Bu tür sıkıntıları aşmamız lazım. Toplumun ahlakı üzerinden siyaset yapanlar yanlış yapıyor. Bunları düzeltmez isek ticaret olmaz. Diğer taraftan İran ile ticarete bölge olarak çok büyük önem verdik. İran ile ilişkilerimiz çok iyi ama olmuyor, ticaret başlamıyor.”


LOJİSTİK KÖY PROJESİ TRABZON’U DEĞİŞEN ULUSLARARASI TİCARETE HAZIRLAYACAKTIR

Trabzon Lojistik Köy Projesi’nin tamamlanması halinde çağdaş bir altyapı ile uluslararası alanda ülkenin önemli bir güce kavuşacağını aktaran Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, “ Geçmişte 2 bin konteynır Trabzon limanına gelirdi. Şimdi 60 bin geliyor. Dünya’da ticaret gelişiyor. Biz buna uyuyoruz. Ama altyapı geride kalıyor. Özel sektör çok hızlı hareket ediyor. Ama devlet altyapıyı yapmakta gecikiyor. Örneğin yıllardır söylüyoruz.  Demiryolunu Batum’dan sınırın Türk tarafındaki Kemalpaşa’ya kadar devlet yapsın.  Niçin ? Kafkaslara, Orta Asya’ya gümrüklememizi kendi ülke sınırları içinde yapalım.”


BAŞKAN HACISALİHOĞLU: “3. OSB’DE 52 PARSELİMİZ VAR 80 YATIRIM TALEBİ ALDIK”

Saadet Partisi İl Başkanı Mahmut Çizmecioğlu’nun, “Trabzon’da 3. OSB’ye yatırımcı talebi var mı .?” şeklindeki sorusuna Başkan Hacısalihoğlu şu yanıtı verdi: “ Trabzon’un 3. Organize sanayi bölgesinde 52 parselimiz var. Buna karşın 80’e yakın da talep var.  Müteşebbis heyet olarak bu yatırımcıların ciddiyetini ve bölgede daha fazla istihdam sağlayıp sağlamadığına bakıyoruz.”