1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Stajyer Çalıştıran İşletmelere Devlet Desteği
Stajyer Çalıştıran İşletmelere Devlet Desteği

Stajyer Çalıştıran İşletmelere Devlet Desteği

Stajyer Çalıştıran İşletmelere Devlet Desteği

A+A-

Bildiği gibi 6764 sayılı kanun ile stajyer öğrencileri çalıştıran işletmelere devlet desteği verilmesi yönünde bir düzenleme getirilmiştir. Ayrıca mesleki eğitim okul ve kurumlarında Meslek Eğitim alan tüm öğrenciler Sosyal Güvenlik kapsamına alınmış ve 06 12 2016 tarihinden bu yana bu öğrencilerin sigorta primleri okul ve kurum müdürlükleri tarafından ödenmeye başlanmıştır.

 

6764 sayılı kanun ile işletmelere stajyer öğrenci desteği nasıl uygulanacak?

 

Söz konusu Kanun ile getirilen düzenleme ile birlikte 2016-2017 öğretim yılı sonuna kadar işletmelerde mesleki eğitim katılan öğrencilere yapılacak ödemeler konusunda uygulama değişikliği yapılmıştır. Buna göre;

 

İşletmede mesleki eğitime katılan stajyer öğrencilere ödenecek net maaş tutarı asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı olamayacaktır.

 

İşletmelerin bu konuda takip etmesi gereken yol aşağıdaki gibi olacaktır.

 

İşletmeler staj ücreti ile ilgili devlet katkısı tutarını ve işletme payının toplamını yani 421,22 TL’yi  her ayın onuncu gününe kadar stajyer öğrencinin banka hesabına yatıracaktır.

 

Dolayısıyla 10 Mart 2017 tarihine kadar her işletme kendi bünyesinde çalıştırdıkları öğrenci adına bankadan hesap açtıracaktır.

 

İşletmelerin stajyer öğrenciye ödeyeceği devlet katkısı tutarı her ayın 25. gününe kadar işletmelerin banka hesaplarına aktarılacak.

 

Bu ödeme işletmelerin okul müdürlüklerinin bildirdiği banka hesaplarına yapılacak.

 

Öğrencilere ödenecek olan stajyer ücretleri vergiden muaf olacak herhangi bir kesinti yapılmayacak.

 

Devamsızlık ya da rapor sebebiyle işletmelere gelmeyen öğrencilerin gelmediği gün kadar maaşlardan kesinti yapılacak.

 

İşletmelerde Mesleki Eğitim Gören Öğrencilere Ödenecek En düşük staj Ücreti 2017

 

Buna göre işletmelerde staj gören öğrencilere ödenecek en düşük maaş tutarı 421,22 TL olacak.

 

Mesleki eğitim görülen işletmede çalışan personel sayısı 20’den az ise işletmenin ödeyeceği tutar 140,40 TL devlet katkısı ise 280,82 TL olacaktır.

 

Mesleki eğitim görülen işletmede çalışan sayısı 20’den fazla ise işletmenin ödeyeceği tutar en az 280,81 TL devlet katkısı ise 140,41 TL olacaktır.