1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Stratejik Ulaştırma Uçağı A400M 'Atlas' THK hizmetinde
Stratejik Ulaştırma Uçağı A400M 'Atlas' THK hizmetinde

Stratejik Ulaştırma Uçağı A400M 'Atlas' THK hizmetinde

Stratejik Ulaştırma Uçağı A400M 'Atlas' THK hizmetinde

A+A-

Türkiye’nin de yapımında ortak olduğu 2018 tarihine kadar 10 tane alınması planlanan Stratejik Ulaştırma Uçağı A400M 'Atlas'ın 4'üncüsü Türk Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

 

Savunma Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda Stratejik Ulaştırma Uçağı A400M ‘Atlas’'ın 4'üncüsünün THK'ya teslim edildiği açıklandı.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "A400M uçaklarıyla büyük çaplı birlikleri ve teçhizatı daha hızlı nakletme imkanı sağlayarak Ordumuzun harekat kabiliyetini arttırıyoruz" denildi.

 

A400M uçaklarıyla büyük çaplı birlikleri ve teçhizatı daha hızlı nakletme imkanı sağlayarak Ordumuzun harekat kabileyetini arttırıyoruz. pic.twitter.com/noxVyQ8sHf

 

— Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) 10 Nisan 2017

 

Airbus A400M Atlas, dört turboprop motor özelliğine sahip yeni nesil ulaştırma uçağı olma özelliği taşıyor. Avrupa ülkeleri ordularının askeri havadan taşıma isteklerini karşılayabilmek amacı ile Airbus Military tarafından tasarlandı.

 

Ortak ülkeler, Fransa, Almanya, İspanya, Birleşik Krallık, Türkiye, Belçika, Lüksemburg ve G.Afrika olurken, anlaşma 180 uçak için, ilk uçuşun 2008 ve ilk teslimatın 2009'da olacağı açıklanmıştı.

 

Airbus A400M, kargo taşıma, asker taşıma, MEDEVAC, havadan havaya yakıt ikmali ve elektronik gözetleme gibi görevleri de içeren birçok yapılandırmada çalışacak.