1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Süleyman Soylu'dan sert tepki!
Süleyman Soylu'dan sert tepki!

Süleyman Soylu'dan sert tepki!

Kabul etmiyoruz

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bazı yabancı misyon  temsilcilerinin HDP TBMM Grup toplantısına katılmasına ilişkin, "Dün TBMM'de bir  olay yaşandı. Biz bu tabloyu kabul etmiyoruz. Yani orada terör örgütüyle iç içe  olmuş bir anlayışı, Avrupa'daki birtakım ülkelerin büyükelçilerinin gelip  desteklemesini kabul etmiyoruz. 79 milyon bize yeter. Yolumuz düsturumuz  açıktır." dedi.

 

 Soylu, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığında düzenlenen  2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, 15 Temmuz  darbe girişiminin hemen ardından "daha önce yapılmamış bir sistem  değerlendirmesi" yapıldığını söyledi.

 

Sistemin darbe üreten parametrelerden kurtulması ve demokratik  sistemin sürekli devam etmesini sağlayan gerekli tüm çalışmaların ivedilikle  başlatıldığını ifade eden Soylu, bu çalışmaların bir parçası olarak da Türk  Silahlı Kuvvetlerinin yapısının yeniden ele alındığını ve kuvvet  komutanlıklarının Milli Savunma Bakanlığına, Jandarma ve Sahil Güvenlik  Komutanlarının ise İçişleri Bakanlığına bağlandığını hatırlattı.

 

 Soylu, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde 2016-1017 eğitim  öğretim yılında, lisans ve ön lisans mezunu 733 uzman erbaş ve uzman jandarma  personelinin eğitim alacağını belirterek, gelecek yıl mart ayında sona erecek  eğitimlerin neticesinde bu personelin hizmete başlayacağını kaydetti.

 

Astsubaylardan alınacak 310 subay adayının 21 Kasım'da eğitime  başlayacağını ve 23 Haziran 2017'de mezun olacağına işaret eden Soylu, "Alımları  devam eden sivil kaynaktan lisans ve ön lisans mezunu 150'si kadın 2 bin 705  astsubay adayı, 2 Ocak 2017 tarihinde eğitime başlayacak ve yine 25 Ağustos  2017'de bu kardeşlerimizin mezuniyeti gerçekleşecektir. Önümüzdeki günlerde sivil  kaynaktan alınacak 450 subay adayı da 16 Ocak 2017 tarihinde eğitime  başlayacaktır." diye konuştu.

 

 Soylu, özellikle 15 Temmuz'dan sonra güvenlik kuvvetlerine yönelik  alımlardaki başvuruların geçen yıllara oranla çok üst seviyede arttığına dikkati  çekerek, darbe girişiminin oluşturduğu bu kenetlenmenin gurur verici olduğunun  altını çizdi.

 

15 Temmuz'la beraber kendilerini engellemeye çalışanlara çok kısa süre  içinde verilen cevabın, millete bağlılığın en önemli sembolü olduğuna işaret eden  Soylu, "Dün TBMM'de bir olay yaşandı. Biz bu tabloyu kabul etmiyoruz. Yani orada  terör örgütüyle iç içe olmuş bir anlayışı, Avrupa'daki birtakım ülkelerin  büyükelçilerinin gelip desteklemesini kabul etmiyoruz. 79 milyon bize yeter.  Yolumuz düsturumuz açıktır." ifadesini kullandı.

 

"Akademi güvenlik teşkilatının geleceğine yön verecek"

 

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanı Tuğgeneral Nurettin Alkan  da konuşmasında, akademinin, güvenlik teşkilatlarının geleceğine yön verecek ve  önemli görevler icra edecek kolluk güçlerini yetiştireceğini söyledi.

 

 Hızlı değişim gösteren yeni güvenlik ortamında toplumun jandarma ve  sahil güvenlik teşkilatlarından daha kaliteli hizmet beklendiğinin bilicinde  olduklarını vurgulayan Alkan, akademide verilecek eğitim öğretimle öğrencilerin,  yasalar ile görevleri yerine getirebilen, Atatürk ilke ve inkılaplarına, toplumun  ve Cumhuriyetin temel değerlerine bağlı, muhakeme yeteneği gelişmiş, süratle  karar verebilen, inisiyatif kullanabilen, kolluğun saygınlığını koruyacak ve  itibarını arttıracak şekilde yetiştirilmesinin esas alındığının altını çizdi.