1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sultanahmet meydanında çatışma!
Sultanahmet meydanında çatışma!

Sultanahmet meydanında çatışma!

Çifte tüfek, fişek, tabanca...

A+A-


Topkapı Sarayı'nda pompalı tüfekle etrafa ateş açıp iki kişiyi yaralayan silahlı saldırgan etkisiz hale getirildi. Şahsın üzerindeki çantanın incelenmesi için olay yerine bomba uzmanı ekipler gönderildi. 


İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda silahlı bir kişi etrafa ateş açarak 2 kişiyi yaraladı İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda silahlı bir kişi etrafa ateş açarak 2 kişiyi yaraladı. Polisle çatıştığı bildirilen eylemcinin, pompalı tüfekle Topkapı Sarayı'na girdi. 


 Topkapı Sarayı'nın önüne gelen bir kişi, "Allahu Ekber" diyerek elindeki silahla çevreye ateş açtı. İlk belirlemelere göre 2 kişi yaralanırken,  uzun süren çatışmanın ardından saldırgan ölü olarak ele geçirildi. 


Alınan ilk bilgilere göre, Arap uyruklu olduğu öne sürülen bir şahıs, Topkapı Sarayı'na girmek istedi. Güvenlik görevlisiyle bir süre konuşan şahıs, daha sonra cebindeki silahı çıkararak çevreye rastgele ateş etmeye başladı. "Allahu Ekber" diye bağırdığı öğrenilen şahsın açtığı ateş sonucu ilk belirlemelere göre 2 kişi yaralandı. 

Yaralılar, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Şahıs elindeki silahla Topkapı Sarayı'na girerken, bölgeye çok sayıda polis ekibi ve ambulans sevk edildi. 


Saray ve çevresini adeta abluka altına alan polis, silahlı şahsı etkisiz hale getirmek için yoğun çaba harcadı. 

Vatandaşlar, elinde silah bulunan bir şahsın rastgele çevreye ateş açtığını ifade ettiler. 

ÇİFTE TÜFEK, FİŞEK, TABANCA 

Saldırganın saraya girmeden önce çekilen görüntülerinde üzerinde çapraz şekilde astığı tüfekler ve omzunda boydan boya fişeklik dikkat çekiyor. Elinde uzun namlulu bir tüfekle yürürken görüntülenen saldırganın ikinci tüfeğinin pompalı olduğu sanılıyor. 

Fotoğraflarda deri ceketiyle birlikte Ayasofya’dan sanki İstanbul’da ava çıkmış gibi gezen saldırganın oldukça soğukkanlı olduğu anlaşılıyor. 

Bir görgü tanığı saldırganın soğukkanlılığını "Yanımdan geçti. Pompalı silahı ve fişekleri vardı. Avcı mısın dedim. Allahu Ekber deyip ve Arapça bir şeyler söyledi. 20 saniye sonra silah sesleri gelmeye başladı" diye anlattı. 

İSTANBUL VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Topkapı Sarayı'nda gerçekleşen silahlı saldırının kişisel bir olay gibi gözüktüğünü söyledi. 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in katıldığı Atatürk Havalimanı Jandarma Koruma Bölük Komutanlığı Ek Hizmet Binası açılışı sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. Gazetecilerin Topkapı Sarayı'nda yaşanan silahlı saldırı ile ilgili soruları üzerine Mutlu, olayın şu anda tam olarak net olmadığını söyledi. Aldıkları ilk bilgilere göre olayın kişisel bir olay gibi göründüğünü belirten Mutlu, basın mensuplarının "Saldırganın Suriye'li olup olmadığı" yönündeki soruları üzerine, "Hayır, hayır, hayır şu anda öyle bir şey yok. Ben size açıklama yapacağım." ifadelerini kullandı.