1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suriye operasyonu Esed'i bitirmeli
Suriye operasyonu Esed'i bitirmeli

Suriye operasyonu Esed'i bitirmeli

ABD Başkanı Obama Suriye’ye “sınırlı” operasyon sinyali verdi. Başbakan Erdoğan ise ‘vur-çık’ harekatı yerine ‘Kosova’daki gibi bitirici operasyon istedi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından başkomutan sıfatıyla Çankaya Köşkü’nde ilk defa verilen 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonununda Suriye’ye olası askeri müdahaleyle ilgili olarak çok önemli açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Suriye’ye olası müdahaleyle ilgili olarak, “Suriye’ye sınırlı müdahale bizi tatmin etmez. Kosova benzeri bir operasyon olmalı” dedi. Erdoğan, müdahalenin 1-2 günlük vur çık değil, rejimi bıraktırma noktasına getirmesi gerektiğini söyledi.

TEZKEREYE İHTİYAÇ YOK

Suriye konusunda TBMM’yi olağanüstü toplamaya gerek olmadığını belirten Erdoğan, “Tezkereye şu anda ihtiyacımız yok. 4 Ekim’e kadar. Şu andaki süreç Meclis zaten tatilde. Olağanüstü toplantıya gerek olur mu olmaz mı, bunu Sayın Cumhurbaşkanımızla da görüşürüz. Meclis’in kapalı olduğu dönemde Cumhurbaşkanımızın yetkisi var” diye konuştu.

Rusya lideri Vladimir Putin’le görüşeceğini söyleyen Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin açıklamalarıyla ilgili olarak da, “Kerry’nin açıklamalarına bakılırsa. G20 zirvesi öncesi müdahale olabilir” ifadesini kullandı.

YILMAZ: TALEP YOK

Resepsiyona katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da, Suriye konusunda Türkiye’den operasyonla ilgili herhangi bir talepte bulunulmadığını, doğru olanın Esed yönetiminin iktidardan uzaklaştırılması olduğunu söyledi.

ENDİŞE GEREKSİZ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Suriye konusunda Türkiye’nin her türlü tedbiri aldığını ve endişeye gerek olmadığını söyledi. Orgeneral Özel, mevcut tezkereye göre çalışma yaptıklarını açıkladı.

TEDBİRİMİZİ ALDIK

Erdoğan, Ankra Bulvarı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Suriye’de insanların tankla topla öldürülmesinin de suç olduğunu vurguladı. BM ve Arap Ligi’ni eleştirerek Türkiye’nin insani görevini yerine getireceklerle beraber olacağını açıklayan Erdoğan, “Tedbirimiz her an her şey olabilecekmiş gibi hazır olmak” dedi.

Gül: Hedef siyasi olmalı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye ile ilgili gelişmelere Türkiye’nin kayıtsız kalamayacağını belirterek “Türkiye bu işlerin tamamen dışında olamaz” dedi. Çankaya Köşkü’ndeki 30 Ağustos resepsiyonunda Suriye ile ilgili soruları yanıtlayan Gül, şunları söyledi: “Müdahale siyasi bir stratejiye bağlı olmazsa sonuç çıkmaz. Suriye’de uzun sürecek bir kaos ve belirsizlik ihtimali var. Kimyasal silaha karşı mutlaka bir yanıt verilmeli. Sonuç yine siyaset ve diplomasiyle alınacak. Kontrolsöz çatışmalara yol açacak durumların önlenmesi gerekir. Türkiye, Suriye’deki gelişmelere kayıtsız kalamaz, dışında olamaz. Mevcut tezkerenin sınırları belli, ihtiyaç olursa yeniden çıkarılır. Rejim masaya oturması için zorlanmalı.”

Obama’dan ‘sınırlı’ operasyon sinyali

ABD Başkanı Obama, “Suriye’ye sınırlı bir harekat üzerinde çalışıyoruz. Vereceğimiz karşılıkla ilgili planlama sürecindeyiz. Son kararımızı daha vermedik” diye konuştu. ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’ye operasyon konusunda çok önemli açıklamalarda bulundu. Baltık ülkeleri liderleriyle gerçekleştirdiği toplantı sonrası basın toplantısı düzenleyen Obama, “Suriye’ye saldırı konusunda son kararımızı vermedik” dedi.

Suriye’de kullanılan kimyasal silahların büyük bir tehdit oluşturduğunu kaydeden Başkan, “Suriye’deki kimyasal silah kullanımı ABD ulusal güvenlik çıkarlarını tehdit ediyor. Henüz operasyonla ilgili kesin kararı vermedim. Sınırlı bir harekat üzerinde çalışıyoruz. Suriye’ye vereceğimiz karşılıkla ilgili planlama sürecindeyiz” ifadesini kullandı. Obama, Şam yönetiminin kimyasal silah kullanmasını “dünyaya meydan okumak” olarak nitelendirdi ve “Suriye’nin kimyasal silahları, ABD’nin müttefikleri İsrail ve Ürdün için tehdittir” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ