1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suriye'deki olaylar altına iyi gelmedi
Suriye'deki olaylar altına iyi gelmedi

Suriye'deki olaylar altına iyi gelmedi

Altın fiyatlarındaki geçtiğimiz haftalardaki yükseliş trendi Suriye gerginliğinin ardından yerini düşmeye bıraktı. Son 3 haftanın en düşük seviyesine gerileyen altında çeyrek altın 148 liraya kadar geriledi.

A+A-

 Altın New York'ta, Rusya'nın Suriye'nin kimyasal silahları teslim etmesine ilişkin önerisinin metale yönelik değer koruma talebini azaltmasının ardından düştü.

Bu hafta Suriye ile ilgili gerginliğin azalmasıyla birlikte dünya borsalarında yükseliş görülmüştü. Aynı zamanda dolar TL karşısında 2.0090 TL'ye kadar düşerken Brent petrol fiyatı da 117 dolardan 111 dolara kadar gerilemişti. Düşüş petrol ve dolar gibi altına da yansıdı.

Altın fiyatları bugün uluslararası piyasada ons başına 1365 dolara kadar düştü. En son bu seviyeleri 22 Ağustos'ta gören altın son 3 haftanın en düşük seviyesini gördü.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR OLDU?

ÇİN VE SURİYE ETKİSİ

Düşüşü destekleyen veriler ise Çin'den ilk olarak gelen olumlu ihracat verileri ve onu takip eden sanayi üretimi. Bu gelişmelerden destek alan ABD ve Avrupa borsaları değer kazanırken altın güç kaybetti. Öte yandan Suriye'ye yapılacak olası operasyon konusunda atılan geri adım da piyasalara yaradı.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Gram altın 88.134 TL

Çeyrek altın 147.91 TL TL

Yarım altın 296.71 TL TL

Cumhuriyet altını 598.74 TL