1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye'den Annan'a 10 Nisan sözü!
Suriye'den Annan'a 10 Nisan sözü!

Suriye'den Annan'a 10 Nisan sözü!

BMGK'daki Suriye toplantısında Suriye hükümetinin, BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'a askerlerini geri çekme konusunda son tarihi açıkladı.

A+A-

 BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye'ye ilişkin 6 maddelik barış planının uygulanmasıyla ilgili olarak BMGK'ya video konferans yoluyla bilgi verdi.BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Dönem Başkanı ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, basına kapalı yapılan toplantının ardından basına bilgi verdi.

Rice toplantıda, Annan'ın BMGK'ya, Suriye'deki kriz konusunda kabul ettiği başkanlık açıklaması ve kendi içinde gösterdiği birlik nedeniyle teşekkür ettiğini bildirdi.

Annan'ın Suriye yönetimiyle olan görüşmelerinde, durumun aciliyetini vurgulayarak Suriye yönetiminin halkın yaşadığı yerlerden askerlerini geri çekmesini, ağır silah kullanmayı bırakmasını istediğini bildirdiğini belirten Rice, Annan'ın, Suriye dışişleri bakanının dün kendisine bir mektup gönderdiğini ve mektupta ''Suriye ordusunun 1 Nisan'dan itibaren askerlerini çekmeye başlayacağını, ağır silah kullanmayı bırakacağını ve 10 Nisan'da da halkın yaşadığı yerlerden askerlerini çekmeyi tamamlamış olacağını bildirildiğini'' söylediğini kaydetti.

Rice şöyle konuştu:

''Sayın Annan, ideal olarak bu tarihin 10 Nisan'dan önce olmasını istediğini belirtmiştir. Sayın Annan, Suriye hükümetinden artık halkın yaşadığı yerlere girmeyip buralardan derhal çekilmesini istediğini, Suriye hükümetinin de bu sözü kendisine verdiğini bildirdi. Sayın Annan bu konu dışında 6 maddelik planın diğer kısımlarının uygulanmasıyla ilgili detaylı bilgiyi çok yakında Suriye hükümetinden almayı beklemektedir.''

Rice, Annan'ın yardımcısı Nasır El Kidva'nın da Suriyeli muhalif gruplarla görüştüğünü ve onlardan da, Suriye yönetiminin ateşkesi uygulamasının ardından 48 saat içinde kendi faaliyetlerini durdurmalarının istendiğini bildirdi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi ve BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Dönem Başkanı Büyükelçi Susan Rice, Suriye'nin 10 Nisan'a kadar askerlerini geri çekme yönündeki taahhüdüyle ilgili olarak, ''ABD olarak sözlere bakmayacağız, kanıt sözlerde değil uygulamada olacak'' dedi.

BMGK Dönem Başkanı ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, BM-Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan'ın BGMK'yı bilgilendirdiği toplantının ardından basına bilgi verdi.

Susan Rice, Kofi Annan'ın verdiği bilgiye göre, bu hafta kendi ekibinden uzmanlarla BM'nin barışı koruma operasyonlarından sorumlu biriminde görevli yetkililerden oluşan bir heyetin Suriye'ye gideceğini ve durumu oradan takip edeceğini, heyetin olası bir gözetleme ve denetleme misyonu için hazırlık yapacağını bildirdi.

Rice, şunları kaydetti:

''Sayın Annan, BMGK'dan 10 Nisan tarihini desteklemesini ve durumun aciliyetini göz önüne alarak olası bir BM misyonunu planlamaya başlamasını istedi. Toplantıda BMGK'nın tüm üyeleri özel temsilci Annan'a tam desteklerini ifade ettiler ve 6 maddelik planın tümünün derhal uygulanması çağrısında bulundular. BMGK'nın bazı üyeleri önümüzdeki günlerin Suriye hükümeti tarafından ülkede şiddeti artırmak için kullanılmasından endişe duyduklarını, bu anlamda Suriye hükümetinin iyi niyeti konusunda şüphe duyduklarını ifade ettiler. BMGK üyeleri, Suriye'de şiddetin durması sağlanırsa Sayın Annan'ın BM misyonu konusundaki planınını da düşünme konusunda istekli olduklarını söylediler.''

Rice, BM'nin olası gözetleme ve denetleme misyonuyla ilgili sorular üzerine, bu konuda BM'nin barışı koruma biriminin bilgi vermesinin daha sağlıklı olacağını söyledi.

İstanbul'da dün düzenlenen Suriye'nin Dostları toplantısında ABD'nin vereceğini açıkladığı Suriye'deki muhalefete yönelik yardımlarla ilgili soru üzerine ise Rice, ABD'nin insani yardım miktarını 25 milyon dolara çıkaracağını bildirdiğini ayrıca muhalefete iletişim malzemeleri gibi ''öldürücü olmayan yardım'' sağlamaya başlayacağını belirtti.

Rice, bir soru üzerine, Suriye hükümetinin askerlerini geri çekme ve ağır silah kullanmayı bırakma yönündeki taahhüdünün mektubun yazıldığı 1 Nisan'dan itibaren geçerli olduğunu, bu konuda Suriye hükümetinin herhangi bir önkoşul ileri sürmediğinin Annan'a bildirildiğini ifade etti.

Rice, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ancak şimdi gerçekçi olursak, şu an ABD büyükelçisi olarak konuşuyorum, son aylarda sözlerin verildiğini ve tutulmadığını gördük. Şiddeti bırakma sözlerinin verilmesinin ardından şiddetin daha da yoğunlaştığını gördük. O yüzden ABD olarak sözlere bakmayacağız, kanıt sözlerde değil uygulamada olacak. Şüphe duyuyoruz ve şiddetin azalması yerine yeniden tırmanmasından korkuyoruz. Kesinlikle bunun böyle olmamasını umut ediyoruz, Suriyeli yetkililerin önkoşulsuz taahhütlerini yerine getirmesini umuyoruz. Onlar taahhütlerini yerine getirince de 48 saat içinde muhalefetin aynısı yapmasını bekliyoruz.''