1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suriye'den tehdit dolu mektup
Suriye'den tehdit dolu mektup

Suriye'den tehdit dolu mektup

Suriye yönetimi kimyasal silah kullanımı hakkında yaptığı açıklamalarla dikkat çeken İngiltere'ye mektup yollayarak İngiltere'den milletvekillerini, kimyasal silah uzamanlarını Şam'a davet etti.

A+A-

 İngiltere Parlamentosu Suriye krizini ele almaya hazırlanırken, Suriye Parlamentosu Başkanı sürpriz bir mektup yollayıp İngiliz milletvekilleri ve kimyasal silah uzmanlarından oluşan bir heyeti başkent Şam'a davet etti.

Suriye Parlamentosu Başkanı Muhammed Cihad el Laham'ın, İngiliz Avam Kamarası Başkanı'na hitaben yazdığı mektupta heyetin mümkün olduğunca kısa sürede gönderilmesi ve heyette BM kimyasal silah denetçilerinin vardığı sonuçları kontrol edecek uzmanlara da yer verilmesi çağrısı yapıldı.

YA GELİN BAKIN YA DAVA AÇARIZ

Mektupta, İngiltere'nin Suriye'ye saldırması durumunda, saldırıdan sorumlu olanlara İngiltere mahkemelerinde dava açılacağı ve olası bir saldırının 'agresif ve nedensiz bir savaş hamlesi' olacağı söyleniyor.

Suriye Parlamentosu Başkanı'nın mektubunda El Kaide'nin İngiltere ve Suriye'nin ortak düşmanı olduğu ve laik Suriye'ye saldırmanın 'doğrudan El Kaide'yi güçlendireceği' de vurgulanıyor.

DÜNYA SAVAŞI GÖNDERMESİ

Mektupta ayrıca İngiliz milletvekillerine 1914'te Birinci Dünya Savaşı'na uzanan olaylar hatırlatılıyor ve 'Yerel düzeyde yaşanan trajediler bölgesel savaşlara, bu da küresel bir çatışmaya dönüşebilir' deniyor.

Suriye yönetiminin mektubunda İngiliz milletvekillerinden, 'şimdiye kadar gördüklerimizi gölgede bırakacak; korkunç insani acıları gölgede bırakacak bir diğer şüpheli savaş dosyasına aldanmamaları' çağrısı yapılıyor.

İNGİLTERE PARLAMENTOSUNDA DENGELER DEĞİŞİYOR

İngiltere'de hükümet, muhalefetteki İşçi Partisi'nin BM kimyasal silah denetçilerinin raporunun beklenmesinde ısrarcı olmasından sonra, Suriye'ye askeri müdahale konusunda bugün meclisten tezkere istemekten vazgeçti.

Bugün Avam Kamarası'nda tartışılacak olan önerge, bu konuda nihai kararı BM silah denetçilerinin raporundan sonraya bırakıyor.

BM heyeti ise gelen son açıklamaya göre Cuma günü Suriye'den ayrılacak, cumartesi günü de raporunu verecek.

RAPOR DA ÇARE OLMAYACAK

BM denetçilerinin bu süreç sonunda hazırlayacağı rapor saldırıda kullanıldığı söylenen kimyasal madde hakkında bir fikir verse bile, saldırıyı kimin düzenlediği tartışmasına açıklık getiremeyecek.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun dün cezai bir askeri müdahale olasılığını düşünen ülkelerden raporun sonucunu beklemelerini istemişti.

İNGİLİZ MUHALEFETİ KANIT İSTİYOR

İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Ed Miliband de dün akşam saatlerinde bir açıklama yaparak, eğer BM raporu beklenmezse hükümete verdikleri desteği geri çekeceklerini söyledi.

Miliband hükümetten, geçen haftaki saldırıdan Esad hükümetinin sorumlu olduğuna dair "güçlü kanıtlar" istedi.

TEZKERE HAFTAYA KALDI

Bu açıklamadan yaklaşık iki saat sonra Başbakan David Cameron, mecliste bugün insani adımların tartışılacağını ve müdahale tezkeresi istemeyeceklerini bildirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, kabinenin muhalefetin tehditleri karşılığında geri adım atıp atmadığı sorusuna, 'karşılıklı uzlaşmaya dayalı bir sürecin gerekli olduğu' yanıtını verdi.