1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suriyelilere vatandaşlık Erdoğan'dan yeni açıklama
Suriyelilere vatandaşlık Erdoğan'dan yeni açıklama

Suriyelilere vatandaşlık Erdoğan'dan yeni açıklama

İSTANBUL'da bayram namazı kılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başta Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesi olmak üzere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

A+A-

İSTANBUL'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bayram Namazını kılmak için Ataşehir Mimar Sinan Camii'ne geldi.

 

Erdoğan'ın gelmesinden önce cami önünde yoğun güvenlik önlemleri alındı.  Vatandaşlar camiye arama noktalarından geçerek girdi.

 

Namaz sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, şunları söyledi:

 

"Milletimin, tüm İslam dünyasının Ramazan Bayramını kutluyorum. Bayrama ne yazık ki terörle mücadele içinde girmiş bulunuyoruz. Ben her kutlu doğumun sancılı olacağına inanan bir insanım. Bunun da böyle olacağına inanıyorum. Ramazan'da sürdüğü gibi Ramazan'dan sonra tempo artarak devam edecek. Milletimin kardeşlik anlayışı sürdüğü sürece terörün üstesinden geliriz.

 

ATATÜRK HAVALİMANI SALDIRISI

 

Şu ana kadar 30 kişi tutuklandı. İpuçlarının üzerine gidilecektir. Komşu kuzeydeki Kafkas ülkelerinden olanlar bu işin içerisinde. Tamamen DEAŞ çerçevesi içerisinde. Neticede bir terör eylemi olmuştur ve 45 kadar dost kardeş kaybolmuştur. Yaralılar her geçen gün azalmakta.

 

Şunu bir defa söyleyeyim. Terör ve terörizm belirli süreli eylemler değildir. Nerede nasıl kimi vuracağı belirli olmayan eylemlerdir. belirli noktalardan gelen değil, faklı noktalardan yapılan saldırılar neticesinde ortaya çıkan eylemlerle mücadele kolay değil. Dünyanın her yerinde öyle, Türkiye'ye has bir durum değil. Bunların hepsi terörle ciddi mücadeleler verip ciddi bedeller ödemiştir. Çok farklı cephelerde Türkiye bu mücadeleyi sürdürüyor. Güçlenen Türkiye terör örgütlerinin hedefi haline gelmiştir.

SURİYELİLERE VATANDAŞLIK

 

Her şeyden önce şu anda Suriyeli mültecileri kamplarda ağırlamak veya onları değişik vilayetlerimizde insani olmayan bir çok şartlarda ağırlamaktan öte bu insanların içerisinde kalifikasyonları yüksek insanlar var. Biz ülkemizde değerlendirme imkanına sahibiz. Ortak değerlerimiz olan insanlardan hem biz istifade ederiz hem onların insani olmayan durumlarda yaşamaktan kurtarırız.

 

Bu nedenle daha önceden ifade ettiğim gibi biz veren eliz. Alan el değiliz. Bu milletle bu halkla bu şekilde adım atmak ülkemizin bana göre kalifikasyon gücünü daha da artıracağı gibi bu tür insanları çadır kamplarda ilkel yerlerde ev sahipliği yapmayı doğru bulmadık. Böyle bir adımın atılması için de her türlü tedbiri alarak adım atılmasını uygun buluyoruz. Batılı ülkeler bu tür insanlara kapılarını açıyor.

 

Ama sayılar çok düşük. Biz kapıları açmayınca onlar oralara gitmek durumunda kalıyor. Biz bunları dikkatli bir şekilde, bunların bilgilerinden insan olarak güçlerinden istifade edeceğiz.

 

RUSYA VE İSRAİL'LE İLİŞKİLER

 

Rusya ve İsrail ile atılan adımların çerçevesi farklı Mısır'ın çerçevesi farklı. Mısır halkıyla bir sorunumuz yok, yönetim ve liderle olan bir sorun var. Burada çakma tabir edebileceğim kararlarla müebbet hapse mahkum edilen insanlar var. Mursi ve arkadaşlarına karşı alınan kararların hepsi tamamen masa üstüdür. Bu kararları bizler tasvip etmiyoruz. Mısır'daki insanların hepsi bizim kardeşlerimiz. Bunlara takınan tavrı takdir etmemiz bizi bir defa zor durumda bırakır diye düşünüyorum.   Mursi'ye Türkiye ve Katar'dan başka destek veren ülke olmadı.

 

Mursi ve arkadaşlarına idam ve müebbet hapis cezaları vermeye başladılar, bunun delili nedir, belgesi nedir. Böyle bir zulüme evet dememiz mümkün değildir.

 

PUTİN İLE GÖRÜŞME NE ZAMAN?

 

Dışişleri Bakanımızın, Sayın Lavrov ile Soçi'de yaptığı görüşmeye göre, bu ay sonu ya da ağustos ayı içinde, yani G-20 öncesi bir görüşme söz konusu olabilir, daha kesin değil."