1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Surlara kapı açmaya 5 yıl istendi
Surlara kapı açmaya 5 yıl istendi

Surlara kapı açmaya 5 yıl istendi

Organizatör Göksenin İleri'ye, tarihi surlara kapı açtığı ve surların üzerine tuğla ördüğü iddiasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

A+A-

Boğaziçi Köprüsü açılışından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü temel atma törenine kadar 15 bini aşkın gösteri ve 150'den fazla ülkede yurtdışı organizasyonu gerçekleştiren Anadolu Folk Organizasyon'un sahibi Göksenin İleri'ye tarihi surlara zarar verdiği iddiasıyla dava açıldı

İstanbul'da tarihi surlara zarar verenler hakkında denitim yapan 4 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ekipleri, Yavuz Sultan Selim Mahallesi 2208 ada 53 ve 54 parselleri kullanan kişilerin surlara zarar verdiği tespit etti.

Parsellerin Göksenin İleri ve Hatice Emel Yeşilce'ye ait olduğunu belirlerinken, ilgili kişiler hakkında şuç duyurusunda bulunuldu.

PARSEL GENİŞLETİLDİ

2012 yılında vefat ettiği belirlene Yeşilce hakkında 'takipsizlik' kararı verilirken, Göksenin İleri aleyhinde ise soruşturma başlatıldı.

Adı geçen parsellerin fotoğrafları çekilerek, soruşturma dosyasına kondu. Balat'ta Kadir Has Üniversitesi'nin yanında bulunan 33 ve 35 numaralı binaların arkasında bulunan surlarda yapılan kontrollerde sur duvarlarında ne zaman yapıldığı bilinmeyen kapılar açıldığı, sur duvarlarının üzerinde tuğla örüldüğü, örülen tuğlaların ondulinle kaplandığı ve parsellerin sur duvarlarına doğru genişletildiği görüldü.

Soruşturma kapsamında şu an metruk halde bulunan ve kullanılmayan binaların hissedarlarından İleri'nin şüpheli olarak ifadesine başvuruldu. Soruşturmayı tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli Göksenin İleri hakkında 2863 sayılı yasaya muhalefetten 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Korumak amacıyla briketten duvar yaptım

Savcılıkca ifadesi alınan Göksenin İleri, binanın hisseli olduğunu ve bu nedenle herhangi bir tadilat yapmadığını belirtti. Binada evsiz insanların kaldığının ve ateş yaktıklarını anlatan İleri, "Burası atıl ve metruk bir binadır. Korunaksız olan bu binayı korumak amacıyla briketten duvar yaptım. İç kısma herhangi bir tadilat yapmadım. Duvarı yaptıktan sonra görünümünü beğenmediğim için tekrar duvarı yıktım. Söz konusu bina, 30 sene önce aldığım şekliyle duruyor. Suç kastı ile hareket etmedim" dedi. Soruşturmayı tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli Göksenin İleri hakkında 2863 sayılı yasaya muhalefetten 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ