1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sürücü kurslarına taban fiyat uygulaması!
Sürücü kurslarına taban fiyat uygulaması!

Sürücü kurslarına taban fiyat uygulaması!

Haksız rekabetin önüne geçilebilmesi nedeniyle Türkiye genelindeki tüm sürücü kurslarına taban fiyat uygulanacak.

A+A-

Haksız rekabetin önüne geçilebilmesi nedeniyle Türkiye genelindeki tüm sürücü kurslarına taban fiyat uygulanacak.

Taban fiyat uygulamasıyla birlikte sürücü kursları ücretleri pahalanabilir. Taban fiyat uygulamasına 1 ay içinde geçilmesi bekleniyor.

Türkiye Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu (TUSEKON) Genel Başkanı İsmail Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke genelinde 3 bin 500 sürücü kursu olduğunu ve yıllık ortalama 1 milyon 200 bin kişiye sürücü belgesi verildiğini söyledi. Doğrudan insanların can ve mal güvenliğini ilgilendiren bir iş yaptıklarını ve bunun kusursuz olması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, kurslar arasında fiyat birlikteliği olmaması nedeniyle çok düşük ücretlere kursiyer kaydı yapılabildiğini ifade etti.

Taban fiyat geliyor

"Konfederasyon olarak taban fiyat belirlenmesi konusundaki isteğimizi Milli Eğitim Bakanlığına ilettik. Yönetmelik değişikliği üzerinde görüşülüyor. Bir ay içerisinde taban fiyat uygulamasının hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bu uygulama hem sürücü kurslarının hem de kursiyerlerin lehine olacak. Şu anda eksik eğitim veren kurslar 500-600 liraya öğrenci kaydı yaparken, kusursuz eğitim veren kurslar 800-900 liraya öğrenci alıyor. 40 bine yakın eğitimcimiz var ve bunların büyük çoğunluğu üniversite mezunu. Yapılacak düzenlemeyle her ilde milli eğitim müdürlüklerinin koordinasyonunda bir fiyat belirlenecek. Hiçbir sürüsü kursu belirlenen taban fiyatın altında fiyat ilan edemeyecek. Ancak belirlenen fiyatın üzerinde öğrenci kaydı yapabilecek."