1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suudi Arabistan'a yeni sınır kapısı açılacak
Suudi Arabistan'a yeni sınır kapısı açılacak

Suudi Arabistan'a yeni sınır kapısı açılacak

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Suriye'deki olaylar nedeniyle transit geçişlerde sıkıntı yaşandığını söyledi.

A+A-

Çağlayan, "Hac döneminde hizmet veren Suudi Arabistan ile Irak arasındaki sınır kapısının ticarete açılmasını istedik" dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Suudi Arabistan ziyaretinden Türk işadamları kârlı çıktı. Çağlayan, yeni sınır kapısı açılacağını ve Suudilerin gıda sektöründe yatırım yapacak Türk işadamlarına faizsiz kredi vereceğini açıkladı.

Resmi temaslar için Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan beraberindeki gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakanı açıklamalarının satır başları şöyle:

Daha çok işbirliği istiyorlar

Arap yetkililerin Türkiye'ye karşı yoğun bir ilgileri var. Türk ekonomisi ile ilgili gelişmelerden umutlular. Türkiye'nin IMF ile borcunun sıfırlanacak olmasını çok önemsiyorlar. "Suudi pazarına girme konusunda çekingen davranıyorsunuz. Biz Türk kardeşlerimizle daha çok işbirliği yapmak istiyoruz" diye söylüyorlar. Bugüne kadar bu kadar net duymamıştım. Bilhassa tarım, sağlık ve emlak alında yoğun temas istiyorlar. Yılda iki kez iş konseyi yapılması konusunda mutabakat sağladık.

Yatırımcıya teşvik desteği

Suriye olayları nedeniyle transit ticarette ciddi sıkıntı yaşıyoruz. 9 ülkeye Suriye üzerinden ticaret yapıyorduk. Arabistan ile Irak arasındaki Arar Sınır kapısını sadece hac döneminde açıyorlardı. Bunun ticarete açılmasını istedik. Konu kraldaydı. Bakan önemli bir mesaj verdi. Konunun inşallah yakın zamanda olumlu şekilde çözülebileceğini ifade etti. Arar kapısının açılması TIR ticareti için çok önemli bir kolaylık sağlayacak.

Gıda sektöründe Türkiye'nin Arabistan'a daha fazla girmesini istiyorlar. Yeni bir teşvik kararı almışlar. Bir fon vasıtasıyla gıda işleme tesisi kuracak olan işletmelere yüzde 75 fon tarafından karşılanmak üzere faizsiz kredi vereceklerini söylediler.

Avrupa’ya elektrik ihracı

Suudi Arabistan'da 500 bin konut yapılması gündemde. İş daha somut hale geldi ve aciliyeti de var. Bu konuda biz ekonomi bakanlığı ile çalışma içine gireceğiz. Firmalarımızın bu projeden pay almaları konusunda yoğun çalışacağız.

Suudiler elektrik fazlasını Türkiye üzerinden Avrupa'ya ihraç etmek istiyorlar. Türkiye enerji geçiş koridoru olma noktasında önemli bir yer olacak. 5 ile 10 bin megavat düşünüyorlar. Bizim mevcut sistemimizden iletim yapmayı düşünüyorlar.

Yatırım yapacak yer arıyorlar

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Körfez varlık fonlarının 1,8 trilyon dolara ulaştığını, 538 milyar dolarlık kısmının Suudi fonlarından oluştuğunu bildirdi. Çağlayan şunları söyledi:

"Çok ciddi bir rakam bu. Körfez varlık fonları ciddi bir eksen kaydırmaya başladı. Bilhassa Avrupa'da krizin artması ile birlikte varlıklarını yer değiştirmeye başladılar. 2011 yılında körfez fonlarının yüzde 29'u Kuzey Amerika'daydı. Şimdi bunu yüzde 14'e düşürdüler. Yine Körfez fonlarının yüzde 19'u Batı Avrupa'daydı. Bunları da yüzde 6'ya indirdiler. Şimdi açılmak istiyorlar, Türkiye olarak bu fonlara talibiz. Bu fonlar gayrimenkul sektörü başta olmak üzere birçok alanda ilaç gibi gelir"

Revaklar yeniden takılacak

Zafer Çağlayan, Kabe'deki revakların korunacak olmasından duydukları memnuniyeti ilettiklerini kaydetti. Çağlayan, "Bu konuyu Başbakanımız yakından takip ediyordu. Şimdi bir Türk firması işi yapıyor. Özenle paketleyip muhafaza ediyorlar. Tekrar yerlerine monte edilecek" diye konuştu.

BMB 450 milyon dolarlık iş aldı

Bakan Çağlayan, BMB Grup'un, Suudi Hava Yolları'nın personel lojmanı işini aldığını söyledi. Çağlayan, "Seyahatin en somut sonuçlarından biri bu oldu. 450 milyon dolarlık iş. 350 bin metrekarelik alanda lojman inşaatı yapılacak. Bu yıl itibariyle alınan iki büyük işten biri" diye konuştu.KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ