1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suudi Arabistan'dan Katar develerine sınır dışı
Suudi Arabistan'dan Katar develerine sınır dışı

Suudi Arabistan'dan Katar develerine sınır dışı

15 bin deveyi de sınır dışı etti.

A+A-

Doha yönetimine tecrit uygulayan ülkelerin başını çeken Suudiler, küçük yüz ölçümü nedeniyle kendi topraklarında otlayan develeri kovdu.

Katar'ın ünlü televizyon kanalı Al Jazeera'nın Suudi Arabistanlı bir sunucusu, ülkesinin politikalarına bağlı olduğunu belirterek görevinden istifa etti.

Suudi arabistan, tüm diplomatik ve ekonomik ilişkilerini kestiği Katar'a ait 15 bin deveyi de sınır dışı etti.

Haberi, ABD'de yayımlanan diplomasi ve uluslararası politika sitesi Foreign Policy duyurdu.

Katar, 11 bin 500 kilometrekare yüzölçümüyle yaklaşık İstanbul'un iki katı kadar bir toprağa sahip. Onbinlerce hayvanın bulunduğu sürüleri Suudi Arabistan topraklarında otlatan Katarlı çiftçiler, sınır dışı kararıyla zor durumda kaldı.

Sınırlı su kaynakları ve besin nedeniyle sınırda zor durumda kalan en az 15 bin devenin tahliyesi, Katar'dan yollanan karvanların desteğinde tamamlandı.

Reuters haber ajansı, sınırdan geçirilen develerin fotoğraflarını dünyaya servis etti.

Suudi Arabistanlı sunucu Al Jazeera'dan istifa etti

Diğer yandan, Katar'ın ünlü televizyon kanalı Al Jazeera'nın Suudi Arabistanlı bir sunucusu istifa etti. 

Al Jazeera'daki programlardan birini sunan Ali ez-Zufeyri, krizde ülkesinin politikalarına bağlı olduğunu belirterek görevini bıraktı.

Zufeyri, sosyal medya hesabı Twitter'dan "Allah'a itaat ederek, veliyy'ul emre (yöneticiye) uyarak, vatana, siyaset ve kanunlarına bağlı kalarak Al Jazeera kanalından istifa ediyorum. Kanaldaki arkadaşlarıma başarılar diliyorum" diye yazdı.Suudi 

5 Haziran'dan bu yana Suudi Arabistan'ın başını çektiği irili ufaklı dokuz ülke, Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş durumda. Suudilerle birlikte Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri Katar'a hava ve deniz sahalarını kapattı. Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapalı tutuyor.

ABD'nin düğmeye basmasıyla harekete geçen Katar karşıtı blok, Doha yönetimini 'terörizm'e destek vermekle suçluyor.