1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Tahtta kalma rekoru kıracak
Tahtta kalma rekoru kıracak

Tahtta kalma rekoru kıracak

9 Eylül'de tahtta çıkışının 63. yılını kutlayacak olan Kraliçe, böylece Britanya tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı olarak tarihe geçecek. Tarihi gün için ABD'nin New York kentindeki balmumu müzesi Madame Tussauds'da Kraliçe Eliz

A+A-

Kraliçe'den rekor... 9 Eylül'de tahtta çıkışının 63’ncü yılını kutlayacak olan Kraliçe, böylece Britanya tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı olarak tarihe geçecek. İngiliz Independent gazetesi, Kraliçe 2. Elizabeth ile ilgili yapılan anket sonuçlarını yayınladı. Buna göre, 2. Elizabeth ülkenin en uzun tahtta kalan ve ülkeyi sanayileşmiş topluma taşıyan Kraliçe Victoria'dan bile daha ünlü bir hükümdar olarak belirlendi. Sunday Times adına yaptırılan anket sonuçlarında, Kraliçe 2. Elizabeth, yüzde 27 oyla, gelmiş geçmiş en büyük hükümdar seçilirken Kraliçe Victoria yüzde 12, Kraliçe 1. Elizabeth de yüzde 13 oy aldı. Kraliçe 2. Elizabeth, 9 Eylül tarihinde Kraliçe Victoria'nın tahta kalış süresi olan 63 yıl 216 gün rekorunu kırarak Britanya'nın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı olacak. Kraliçe 2. Elizabeth, babası 1952 yılında Kral 4. George öldükten sonra 25 yaşında tahta oturmuştu.

Balmumu heykeli yapılacak

9 Eylül'de tahttaki 63 yıl 216 gününü tamamlayacak olan 2'nci Elizabeth "İngiltere'nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı" unvanını büyük annesi Kraliçe Victoria'dan devralacak. Tarihi gün için ABD'nin New York kentindeki balmumu müzesi Madame Tussauds'da Kraliçe Elizabeth'in yeni bir heykeli yerini aldı. Heykelde Kraliçe beyaz bir elbise, mavi kuşağın üzerindeki kraliyet nişanları ve tacını taşırken gösteriliyor.