1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Taksim’de anlamlı gece
Taksim’de anlamlı gece

Taksim’de anlamlı gece

Taksim Gezi Parkı’ndaki eylemlerin dönüm noktası olacağı düşünülen gecede farklı forumlarda izlenecek yol tartışılırken bir yandan da olaylarda hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi.

A+A-

 Taksim Dayanışması tarafından düzenlenen basın toplantısında Gezi Parkı için parkta forum oluşturma kararı alındığı duyuruldu. Açıklamaya göre şu sıralar yapılmakta olan forumlar, ortak karar alınana kadar devam edecek.

Forumlarda eylemlerin geleceğiyle ilgili yol haritası ele alınıyor. Forumlardan çıkacak sonucun bugün veya yarın yapılabileceği belirtildi.

Dün Başbakan Erdoğan ile görüşen heyette yer alan TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman eylemcilere, dün ilettikleri talepleri okudu.Güvenlik kuvvetlerinin ölçüsüz güç kullandığı görüşlerini Başbakan Erdoğan'a aktardıklarını belirten Kahraman, şunları kaydetti:

Kahraman, bazı taleplerine ise cevap alamadıklarını söyledi.

CHP'DEN ZİYARET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Gezi Parkı'nda eylemcileri ziyaret etti.

ANMA TÖRENİ

Öte yandan Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybedenler için bir anma töreni düzenlendi.

Taksim Dayanışma Platformu tarafından kurulan sahnede düzenlenen anmaya, parkta bulunan birçok kişi katıldı. Anmada, olaylar sırasında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Taksim Dayanışma Platformu adına konuşan Can Atalay, protestoların sadece Gezi Parkı ve İstanbul ile sınırlı kalmadığını, tüm Türkiye'de, özellikle Ankara, İzmir, Adana ve Mersin'de yapıldığını kaydetti.

Atalay, olaylarda hayatını kaybeden arkadaşlarının anılarının yollarına ışık olacağını söyledi.

Sanatçı Orhan Aydın, Nazım Hikmet'in "Beyazıt Meydanı'ndaki ölü" şiirini okurken, Grup Yorum'dan İnan Altın'ın çaldığı şarkılarla, olaylarda hayatını kaybedenler anıldı.

Anmaya katılanlar sık sık slogan attı.

Öte yandan, KESK üyesi bir grup, Gezi Parkı merdivenlerinde basın açıklaması yaptı.

Şubeler platformu sözcüsü Hüseyin Tosu, Hayat TV'nin RTÜK tarafından kapatılmak istendiğini öne sürerek, buna izin vermeyeceklerini söyledi.