1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Taner Yıldız sert çıktı
Taner Yıldız sert çıktı

Taner Yıldız sert çıktı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddiaları ile ilgili iddiaları sert bir dille eleştirdi

A+A-

Bakan Yıldız, Newyork Times'da yer alan Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddiaları ile ilgili basın mensuplarına bir açıklama yaptı. Bakan Yıldız, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu vurgulayarak, "Tüm alışverişini ona göre yapmak zorunda. Biz 35 milyon tonluk petrol ticaretimizin alımı anlamına gelmiyor yalnızca, satış da var. Ticaretimizin son litresine varıncaya kadar resmi işlemler yapıyoruz. Yaklaşık 13 ayrı ülkeden petrol alıyoruz, tedarik ile ilgili zorluğa girmiyoruz. Arz fazlası her ülke için yeterli. Konu teknik olmaktan çıkıp siyasi" dedi.

 

"IŞİD petrolü Türkiye'ye kaçak yolla girer mi?" şeklindeki soru üzerine Bakan Yıldız, "Bize böyle bir bilgi ulaşmadı, ulaştığında da Gümrük Bakanlığımız mutlaka müdahalesi olacaktır. Böyle bir şey katır üzerinde gelemez. 2 bin ton diyorlar, bu karayolu ile tankerle, kaçakla gelebilecek bir yapı değil. Kaçakçılık her zaman tartışılıyor ama Gümrük Bakanlığımız böyle bir şey olsa tedbir alır. Böyle bir bilgi bana gelmedi. Günlük 20 ila 100 tanker petrol ürünü, yani rafine edilen petrol gönderiyoruz Kuzey Irak'a" karşılığını verdi.