1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Tarihi değiştirecek gizemli piramitler
Tarihi değiştirecek gizemli piramitler

Tarihi değiştirecek gizemli piramitler

2 bin gönüllü kazı...

A+A-

Kayıtlar en büyük pramidin Mısır'da olduğunu yazsa da yeni keşifler Bosna Hersek’i işaret ediyor. Visoko şehrindeki 2005’te bulunan 220 metrelik gizemli piramitler kitaplardaki yerine almak istiyor.

"Bosnalı İndiana Jones" olarak tanınan arkeolog Semir Osmanagic'in ortaya attığı ancak varlığı konusundaki tartışmaların sürdüğü Bosna Piramitleri, bulundukları Visoko şehrine her yıl onbinlerce turist çekiyor. Avrupa ülkelerine ilaveten Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan ve Çin gibi uzak ülkelerden de piramitleri görmek için her yıl 50 bine yakın insan Visoko'ya geliyor

2 BİN GÖNÜLLÜ KAZI YAPIYOR

Şehirdeki piramitlerin en büyüğü olan Güneş Piramidi'nin enerji yaydığına inanan birçok insan, şifa ve meditasyon amacıyla buraya gelerek piramidin altındaki tünelde ya da zirvesinde zaman geçiriyor. Osmanagic, son 7 yılda 62 ülkeden 2 binden fazla gönüllünün yaz aylarında Visoko'ya gelerek piramitlerin üzerindeki toprağı kaldırmaya ve tüneli açmaya yardım ettiklerini ifade etti.

AVRUPA KORKUYOR

Bölgede farklı büyüklüklerde beş piramit olduğunu anlatan Osmanagic, piramitlerin tünellerle birbirine bağlı olduklarını söyledi. Osmanagic, Avrupa Arkeologlar Birliğinin bu disiplinle uğraşan uzmanları Bosna Hersek'e gitmemeleri konusunda uyardığını savunarak, "Tarihin değişmesinden korkanlar bu piramitlerin varlığını reddetmeye çalışıyor." dedi.

İNCELEMEDEN REDDETTİLER

Güneş Piramidi'nin 220 metre yüksekliğinde, Mısır'daki en büyük piramidin ise 147 metre olduğuna dikkati çeken Osmanagic, tarih kitaplarının değişmesi gerektiğini ileri sürdü. Osmanagic, "Bunu kabul etmeyenler, hiçbir zaman buraya gelip keşfettiğimiz bulgulara bakmadı. Bizim laboratuvar analizlerimizi, test örneklerini okuyup enerji ölçümlerini incelemedi." dedi.