1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tarihi eseri yakalat zamlı ikramiyeyi kap!
Tarihi eseri yakalat zamlı ikramiyeyi kap!

Tarihi eseri yakalat zamlı ikramiyeyi kap!

Tarihi eser kaçakçılığını ihbarla önleyenlere ödenen ikramiyeler yükseltiliyor.

A+A-

Yaptığı ihbarla 100 bin liraya kadar eser yakalatanlara miktarın yüzde 20'si, üstünde ise yüzde 15'i ikramiye olarak verilecek. Ödemeler için Yargıtay kararı beklenmeyecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü, açık müze olarak tanımladığı Türkiye'deki tarihi eser kaçakçılığına neşter vuracak bir kanun tasarısı hazırladı. 1905 sayılı Kanunun 4. maddesinde düzenlenen ikramiye oranları cazip hale getirilecek. Tasarı ile kaçak kazılar sonucu çıkartılan tarihi eserlerin yurtdışına kaçırılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

MOTİVASYONU ARTIRACAK

Kamu davası açıldığında tarihi eser yakalatan ihbarcı (muhbir) ile kolluk görevlilerine ikramiyenin yarısı ödenecek. Yaptığı ihbarla 100 bin liraya kadar eser yakalatan muhbire yüzde 20, 100 bin lira üstünde eser yakalatana ise yüzde 15 oranda ikramiye ödenecek. Tasarıda ikramiye oranlarının yükseltilmesinin hem muhbir mekanizmasının etkin kullanımı hem de kolluk görevlilerinin suçla mücadeledeki motivasyonunu artıracağı değerlendirildi.

YARGI SÜRECİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

EGM'ce hazırlanan tarihi eser kaçakçılığı raporunda çarpıcı tespitlerde bulunuldu. Uygulamada ikramiye dosyalarının kabul edilmesi için Yargıtay kararının beklendiği bunun da suçla mücadeleyi olumsuz etkilediği belirtildi. Raporda şu saptamalar yapıldı: "Yargılama sürecinin uzun sürmesi, ikramiye dosyasının yeterince takip edilememesi gibi bir takım sıkıntılara yol açıyor. Bu yüzden yakalanan eserlerle ilgili ikramiye olgusunun yaygınlaşmıyor. Tarihi eser kaçakçılığını ihbar edecek muhbirlerin bu suç türündeki ikramiye sürecinin sürüncemede kalması gibi olumsuz durumları göz önünde tutmaları, bu suçları ihbar etmeleri halinde sanki ikramiye alamayacaklarmış gibi bir düşünceye kapılmaları suçla mücadelede muhbir mekanizmasının etkin olarak kullanılmamasına sebep oluyor."

EGM'nin hazırladığı tasarı yasalaşırsa 7 yıllık bir uğraş sonucu geçtiğimiz günlerde Almanya'dan getirilen Kanatlı Denizatı Broşu gibi paha biçilemeyen eserler ülke içinde kalacak.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ