1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tarihi karar açıklanıyor !
Tarihi karar açıklanıyor !

Tarihi karar açıklanıyor !

58. Madde Değişti,22 Maç Disiplin Kuruluna Sevk Edildi...

A+A-

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun Antalya'da gerçekleştirdiği toplantıda, Disiplin Talimatı'ndaki 58. maddenin değiştirildiği açıklandı.. Artık şike teşebbüse; puan silme cezası verilecek!
Yıldırım Demirören başkanlığında toplanan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Etik Kurulu'nun raporunu hazırlamasının ardından şike konusunda kararını verdi. Demirören yaptığı açıklamada, "Göreve geldiğimiz günden bu yana şike davasıyla ilgilendik. Halen Avrupa'nın ekonomik anlamda 6. sırasında olan Türk futbolu için çalıştık. Bu dönemde UEFA Kongresi'ne ev sahipliği yaptık.

 Ben ve yönetici arkadaşlarım, Türk futbolunda yeni bir sayga aralamak, güven ortamını yeniden sağlamak amacındayız. İddialar içinde bahis oyunlarına ilişkin bir şey yok. Bildiğiniz gibi TFF talimatları müsabaka sonucunu etkileme eylemleri için sertlikler öngörmektedir.

 Futbolun temiz kalması, futbolu futbol yapan unsurların korumasını amaçlar. TFF'nin bu amaçtan taviz vermesi düşünülemez. 6222 sayılı yasanın şike yasası olarak anılması en büyük üzüntümüzdür.

 Etik Kurulu çalışmasını iki kısıma ayırmış öncelikle Süper Lig takımları hakkındaki incelemesi ile ilgili çalışmasını yaptı. Kurulumuz her yönüyle raporu değerlendirdi.

 

22 MAÇ DİSİPLİN KURULUNA SEVK EDİLDİ

22 maçla ilgili olarak adı tüm kulüpler Disiplin Kurulu’na sevk edilme kararı alınmıştır. Tüm kulüplerin sevki kararının nedeni kulüplere yargısal haklanma hakkı vermektir.

 

Türk futbolunu korumak için ben TFF Başkanı olarak PFDK’ya sevk edilen kulüplerimiz suçlu değildir.

 3 Temmuz’dan bu güne Disiplin Kurulu'nun ağırlığı herkes tarafından tartışılmakta. 6222 yürürlüğe girmeden önce 58. maddenin şiddetli olması anlaşılabilir. Ancak yasa yürürlüğe girerken bu maddeye daha fazla ihtiyacımız kalmadığı düşünülerek gerekli düzenlemenin yapılması gerekiyordu.

 Türk futbolunun içinde olduğu duruma göre yoktan var edilmemiş kararlardır. Şike ve teşvik primi ilgili maddemizde de cezalandırılıyor. Yeni düzenlemelerin içeriğinin konuya uygunluğu konusunda hiçbir ilgimiz yoktur.  Futbol hepimizindir. Futbolun değerini korumak hepimizin görevidir.

TÜRK HALKININ DESTEĞİNDEN ŞÜPHEMİZ YOK

 Tüm Türk halkının bize destek olacağından şüphemiz yoktur.  2020 Futbol Şampiyonası'nın en önemli adayı olarak duyduğumuz heyecanı gelin hep birlikte yaşayalım.

FENERBAHÇE KENDİ ÇEKİLDİ

Fenerbahçe camiası kendi iradesiyle CAS’tan çekilme kararı aldı. Biz zaten davalı kurumduk, bizim ‘çekilin’ gibi bir teklifimiz olamaz.

58. MADDE DEĞİŞTİ

 

Karar alındığı tarihte cezalar uygulanacak.  Bugün itibariyle 58. madde değişmiştir. Benim konuşmam başladığı an madde değişti. Yarın kurula sevkler tamamlanacak. Disiplin Kurulu da ifadeleri alacak. En çok istediğimiz şey olayların bir an önce bitmesidir.